K prvnímu lednu 2014 se lékařům zdravotnických záchranných služeb sníží limit pro přesčasové práce a to na 416 hodin. Výsledek je jednoznačný. V sanitkách bude jezdit ještě méně lékařů, kterých je v našem kraji pořád málo.
Lukáš Humpl, mluvčí ÚSZS MS kraje: "Ministerstvo zdravotnictví odmítlo dát obor urgentní medicíny mezi obory základní, tudíž lékaři, kteří by mohli v rámci záchranných služeb v sanitních vozidlech jezdit, tak je jich nedostatek."
V rámci MS záchranné služby slouží v současnosti 255 lékařů, z toho větší polovina z nich jsou externisté a slouží jen několikrát do měsíce. Navíc skoro šedesát z potřebných 115 kmenových lékařů nemá smlouvu na celý úvazek.
Lukáš Humpl, mluvčí ÚSZS MS kraje: "Možným řešením je například navýšení posádek v tzv. randevu systému, kdy lékař vyjíždí v osobním vozidle, je mobilnější a tudíž dostačuje menší počet lékařů v dané spádové oblasti."
Problém ale paradoxně nespočívá v nedostatku financí pro nové lékaře.
Lukáš Humpl, mluvčí ÚSZS MS kraje: "Tím, že lékaři slouží v přesčasových hodinách a v přesčasové práci, znamená to vyšší náklady, protože přesčasová práce je lépe zaplacena i s příplatky."
Kdyby tedy byli kmenoví lékaři v dostatečném počtu a odpracovali svou normu hodin bez přesčasů, klesly by také finanční náklady.