Jedna z kontrolovaných nádrží - Čertův mlýn u nového Jičína. Místní voda je podle hygieniků naprosto v pořádku. Spokojení jsou i první návštěvníci, zatím se ale spíš věnovali opalování.
“Já tady chodím každý rok. Je tady méně lidí a mám kde chodit na procházku,” říká jeden z prvních návštěvníků Čerťáku. “Tady je více přírody,” doplňuje ho jeho sousedka na travnaté pláži.
Stejný výsledek jako na Čerťáku platí i u většiny ze třiadvaceti kontrolovaných míst v kraji.
“Krajská hygienická stanice v letošním roce zahájila sledování koupacích míst 21. května a v současné době voda vyhovuje požadavkům pro koupání ve volné přírodě,” říká Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě.
Hygienici kontrolovali také vodu v přírodním koupališti v Hlučíně a i tam je bez problémů. Pravidelně jsou testovány také vzorky z koupališť. Za jejich kvalitu ale ručí provozovatelé. Například na koupališti v Novém Jičíně už vyhlížejí první návštěvníky.
“Vodu ve venkovním bazénu přihříváme, v tuto chvíli má okolo 25 stupňů,” říká Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně.
Podle hygieniků hrozí snížení kvality vody na několika místech.
PŘÍRODNÍ VODA VHODNÁ KE KOUPÁNÍ SE ZHORŠENÝMI SMYSLOVĚ POSTIŽITELNÝMI VLASTNOSTMI:
Rybník Bohušov (okres Bruntál)
Vodní nádrž Brušperk I (okres Frýdek-Místek)
Olešná - Palkovice (okres Frýdek-Místek)
Olešná - Místek (okres Frýdek-Místek)
Údolí mladých Bílovec (okres Nový Jičín)
Kacabaja Hodslavice (okres Nový Jičín)
Hygienici odebírají vzorky povrchových vod ke koupání pravidelně co čtrnáct dnů na daném místě, a to do konce srpna. Zároveň ale upozorňují, že kvalita vody se může měnit hlavně vlivem počasí.