Stát s miliardovým schodkem nemá kde brát peníze. A EU? I když jsou si v ní všechny státy rovny - přerozdělování dotací je podle českých zemědělců více než nerovnoměrné. Státy jako Francie, Německo nebo Rakousko mají o dobrých 50 procent vyšší příspěvky na farmáře. Výkupní ceny už ale mají všichni stejné. A proto české zemědělství upadá.
Vladimír Koza, zemědělec z Palkovic: "Výrobu jsme omezili, vyrábět pod cenu, to donekonečna nejde."
Stroje, sivo, hnojivo. To jediné zůstalo v palkovickém kravíně, kde bylo ještě nedávno 96 krav. Palkovičtí zemědělci mají rostlinnou a živočišnou výrobu od roku 1996. Jen krav a prasat měli tehdy o třetinu více než dnes. I půdy obhospodařovali více. Jak ještě nedávno pracovali na 2400, tak dnes využívají o 400 ha půdy méně. A ani propouštění zemědělce neminulo. Loni dostalo výpověď dvacet lidí.
Vladimír Koza, zemědělec z Palkovic: "Není ani na prostou reprodukci v tom zemědělství a nechci se ani zmiňovat o výdělcích u těch pracovníků, protože to je opravdu alarmující."
Anketa, zemědělci: 1. "Kdysi to bylo zlé a poslední dobou je to ještě horší." 2. "Kdysi nebyl problém udat ty naše výrobky na trhu."
Podle prezidenta agrární komory byl právě loňský rok nejhorším.
Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR: "Mnoho hospodařících subjektů tento rok, pokud nebudou dostatečné ceny komodit, což zatím nejsou, nemůže vydržet."
Za rok 2009 měli čeští zemědělci největší propad tržeb od roku 2004.