36letá Jitka a 22letá Martina mají zdravotní postižení a jsou závislé na svých rodičích. Maminka Jitky už ale má přes šedesát let a má obavy, co by s její dcerou bylo, kdyby se jí něco stalo.
Daniela Sochorová, maminka zdravotně postižené dívky: "Příbuzné nemáme žádné. Rodinné zabezpečení není žádné."
A právě proto ona a další desítky lidí s podobnými příběhy tehdy sepsaly petici. V té po městě žádaly vybudování chráněného bydlení. Jejich prosby byly vyslyšeny. Přes obtížné shánění peněz nakonec pod střechou Žirafy vznikla desítka míst pro postižené.
Martina Zahradníková, zdravotně postižená dívka: "Budu tady mít svůj pokoj, mohu si ho udělat podle sebe, jak chci."
Jitka Sochorová, zdravotně postižená dívka: "Budeme hrát nějaké hry, číst knížky."
Pokojů, jako má Martina, je v Žirafě osm. Pak je tady ještě jeden pokoj pro odlehčovací služby. To znamená: Pokud rodič postiženého dítěte bude potřebovat volný den, nebo týden, může dočasně ubytovat svou ratolest právě tady.
Ivan Vrba (KSČM), radní F-M: "Samozřejmě se budeme snažit pomoci všem rodičům, není to jenom pro rodiče z Frýdku - Místku."
Zdravotně postižení budou mít naprosté soukromí. Mohou se i zamykat. Kdyby se jim ale cokoliv stalo, pracovníci Žirafy mají náhradní klíče.
Dana Šťastníková, ředitelka Žirafy: "Může si jít, kam chce, pokud to jeho schopnosti dovolí. Může se sám rozhodovat o svém volném čase, jestli půjde, nebo nepůjde do kina. Je to takový velký úkol pro nás všechny zaměstnance je tomuto naučit. Protože doposud jim někdo ten život řídil, ale bylo to nutné. Není to o tom, že by je někdo chtěl v něčem omezovat. To vůbec, ale ani ti rodiče neměli tu odvahu, dát těm lidem samostatnost."
A proč vůbec k vybudování chráněného bydlení došlo?
Ivan Vrba (KSČM), radní F-M: "Obdrželi jsme petici rodičů dětí, kteří si chtěli jednak odpočinout a jednak, když ty děti dosáhnou určitého věku, tak už nemohou být v našem zařízení. Měly by být v chráněném bydlení, kde by se na ně dohlíželo a kde by si žily relativně svůj vlastní život. Hledali jsme, jak využít naše volné půdní prostory a podařilo se to. Máme tam obě dvě tyto nové služby."
Dana Šťastníková, ředitelka Žirafy: "Ono možná v horizontu dvou, tří let bude ta potřebnost větší, ale je to ošetřeno komunitním plánem statutárního města Frýdek - Místek. Já věřím, že budou uspokojeni všichni zájemci."
Veškeré opravy a úpravy vyšly na zhruba 15 milionů korun.