Největší mrazy na meteorologické stanici na Lysé hoře zdejší pracovníci naměřili v roce 1956, kdy bylo -30 stupňů Celsia. Loni byla největší zima v prosinci, kdy rtuť klesla na -21, 5 stupně. O tom všem informoval 40letý meteorolog, který tady pracuje od roku 2006.
Milan Čermák, meteorolog: "Měříme teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu, tlak vodních par, teplotu rosného bodu, tlak vzduchu, směr a rychlost větru, srážky, výšku oblačnosti, množství oblačnosti, veškeré atmosférické jevy, délku slunečního svitu. Prostě veškeré meteorologické prvky. Každou hodinu odesíláme takovou zprávu o počasí přímo do Českého hydrometeorologického ústavu Praha - Komořany, kde vlastně na základě těchto zpráv sestavují synoptické mapy, a na základě toho potom předpovědi počasí."
Anketa, turisté: 1. "Já jsem byla strašně zvědavá na tuto přednášku a splnilo to, co jsem čekala, dozvěděla jsem se toho dost. Třeba ty blesky - jak to sjíždí z toho vysílače, že když to sjede do té stanice, tak to ani není moc slyšet, ale když to sjede z vysílače, tak jo, protože se to roztříští do toho vzduchu. Zajímavé." 2. "Super, super." 3. "Je zvláštní, jak dnes dokážeme dopředu predikovat počasí. Je to celé zajímavé. Celá ta technika je velmi zajímavá. Měl by se tam každý zajít podívat."
V pozorovatelně také lidé zjistili, jaká je z Lysé hory dohlednost. A ověřit si to mohli na vyhlídce. Na stanici jsou vždy dva pracovníci. Jeden z nich má 12ti hodinovou službu v pozorovatelně, druhý kontroluje stroje, které jsou venku.
Otakar Šlofar, meteorolog: "Tady máme automatický srážkoměr, tady máme normální manuální kyblík srážkoměr. Dovnitř naprší voda, uvnitř jsou misky a jak tam stéká déšť, tak se nám vylívají a načítá se to do PC. A tady se nasává vzduch."
Potom je tady celá řada čidel nebo třeba kamera, která snímá tzv. bolidy - meteory.
Milan Čermák, meteorolog: "To děláme pro astronomický ústav. My jim tu kameru nabíjíme snímky a oni si je potom zpracovávají."
Meteorologická stanice vznikla na Lysé hoře v roce 1954. Od té doby se samozřejmě hodně změnila. Hlavně v oblasti technologie. Navíc zaměstnanci tady byli od 7 do 21 hodin. Nesloužili tehdy 24hodinové směny jako dnes.