Obléct si vestu, helmu, vzít si pumpu a nafouknout raft, to je menší rituál, kterým začíná každý sjezd Ostravice. Letos se na ní vodáci sjeli už po desáté.
František Vyhňák, předseda ostravského vodáckého spolku: "Děkujeme povodním. Ty měly velký vklad. A tenkrát jsme tři roky zkoušeli, jestli by šlo pořádat pravidelné sjezdy. To jsme byli spíše vodácké kluby. A potom jsme se, v roce 2000, rozhodli, že budeme dělat veřejné sjezdy. Jak nás kdysi začalo pět, jedna, dvě lodě, tak se to dnes pohybuje od tisíce do třinácti set lidí."
Sjezdu Ostravice se zúčastnil i Petr Michna z Ludgeřovic. Pokořit řeku přijel už po třetí. Petr Michna, vodák: "Je to takový adrenalin, skvělé odreagování a každému to mohu doporučit."
Anketa, vodáci: 1. "Přijeli jsme z Trenčína a já jsem tady poprvé." 2. "Na Slovensku, když chodíme, tak chodíme na Belu, nebo na Váh, anebo na kanál, nebo na kajaky, ale to vypouštění nádrží u nás nemá takovou tradici, jako tady. A proto se vyplatí chodit na Moravu." 3. "Jezdíme i jemnou Moravici, ale Ostravice je mnohem lépe zorganizovaná."
Vypouštění přehrady Šance bylo možná posledním, které vodáci v nejbližší době zažili.
Milan Katauer, hrázný přehrady Šance: "Podle manipulačního řádu budeme vypouštět zhruba 22m³ za sekundu během tří hodin. Zatím neplánujeme žádné další vypouštění. Záleží na meteorologické situaci. Pokud budou mít vodáci zájem, je možné, že budeme vypouštět vícekrát."
Rekonstrukci přehrady Šance vodohospodáři plánují kvůli zvyšujícím se nárokům na bezpečnost. Má trvat tři roky a vyjde na půl miliardy korun.