Na kamennou mohylu na Ivančenu přišly stovky skautů a skautek ze všech koutů republiky, Polska, Slovenska, nebo Německa a přinesly kámen, někteří malý balvan. První skauti začali na Ivančenu nosit kameny v roce 46.
Kryštof Hyvnar, pořadatel akce: "Původně se začalo vzpomínat na pět nejvýznamnějších skautů, jejichž jména jsou na té mohyle, ale později k nim přibyly desítky dalších, kteří byly součástí odboje. Tehdy vlastně fungovala skupina v Ostravě a okolí, jejíž součástí byli mimo jiné skauti. Ta fungovala v podstatě celou druhou světovou válku, ale až ke konci byla díky zradě odhalena. Skauti byli shromážděni a potom, shodou okolností 24. dubna, tedy na sv. Jiří, na hřbitově v Těšíně popraveni. Postupem času se ta mohyla stala pamětní deskou všem bojovníkům za svobodu, lidem, kteří za to, aby se ostatní měli dobře, položili svůj život."
Kamenná mohyla má na výšku přes dva metry, dlouhá je kolem deseti metrů a široká přibližně čtyři.
Letošního výstupu na Ivančenu se zúčastnil i starosta Junáka, který rozdával medaile sv. Jiří.
Josef Výprachtický, starosta Junáka: "Což je ocenění za výchovnou činnost vedoucím, kteří se věnují oddílům a vedení dětí už dlouhá léta. Takže jsou to v různých stupních, různá ocenění pro vedoucí, kteří vedou dlouhodobě děti."
Laika, který se na skauty přišel podívat, mohlo zarazit hned několik věcí. Třeba to, že si všichni tykají. Starý mladému a naopak.
Anketa, junáci: 1. "Podáváme si levou ruku, protože je to od srdce. Levou rukou takto znamená - vlčí uši a silnější chrání slabší." 2. "Když někdo zvedne zaťatou pěst nad hlavu, tak to znamená, že si žádá ticho a všichni ostatní z publika také zvednou zaťatou pěst s tím, že s tím souhlasí, že to respektují."
O to, dostat se mezi skauty, je každoročně větší zájem. Třeba v roce 2008 bylo v Moravskoslezském kraji 3200 členů. Teď je v řadách skautů 3600 milovníků přírody.
Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Junák v Novém Jičíně: "Jde o celoživotní výchovu. Ten skauting v podstatě vychovává pro dospělost. Aby se ten člověk naučil, být platným členem týmu, aby zažil nějaké dobrodružství, aby byl schopný, se zařadit do toho budoucího života jako plnohodnotný člen. Družinová činnost, která je tím základem, probíhá jednou týdně, vždy dvě hodiny, kdy se ti členové sejdou a v podstatě potom co 14 dní probíhá nějaká výprava. Ať už je to víkendová cesta na chatu, kde se učí vázat uzle, poznávat různé šifry. V podstatě se naučíte žít v přírodě."
Josef Výprachtický, starosta Junáka: "Mohou tam najít fajn partu, která má nastavené nějaké vnitřní fungování, kde je nikdo nebude šikanovat a zažijí spoustu bezvadných dobrodružství."
V celé republice je kolem 46 tisíc skautů a skautek.