Rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, nebo televize. Nic z toho nechybí ve většině domácností. Tyto spotřebiče byly i v sadech Bedřicha Smetany. Účastníci Dne Země vytvořili kopii bytu a vysvětlovali návštěvníkům akce, jak se těchto věcí takříkajíc zbavovat.
Rady pro život s lepším životním prostředím si poslechly i děti z Berušky.
Anketa, děti: 1. "Řekli nám, že máme věci na elektřinu vyhazovat do sběrného dvoru." 2. "A že nemáme vyhazovat luxovače do přírody. To se nemá!"
Daniela Hrabcová, učitelka MŠ Pohádka, oddělení Berušky: "My jsme předškolní děti od 3 do 6 let. Myslím si, že je to pro děti významná věc, když se učí třídit odpady, které produkují jejich domácnosti. Konec konců i v MŠ třídíme. Máme popelnice, různé kontejnery."
Svět recyklace, kterým byla simulovaná domácnost, byl na frýdeckomísteckých oslavách Dne Země vůbec poprvé.
Michal Pácalt, průvodce simulovanou domácností: "Snažíme se, aby si uvědomili, že v těch elektroodpadech je spousta věcí, které mohou znovu použít. Strašně překvapeni jsou z mobilního telefonu. Většina si ho nechá doma v šuplíku, ale je v něm třeba zlato, stříbro, měď, což oni nevědí. Takže jsou příjemně překvapeni, že mají v mobilu zlato a zjišťují, co s tím."
Na oslavách Dne Země ale byly desítky dalších stánků a soutěží.
Jaroslav Zezula, vedoucí Odboru životního prostředí FM: "Poprvé máme také stánek od Povodí Odry, kde se lidé mohou dozvědět, jak se chovat k vodě. Letošní ročník má podtitul Země není popelnice. Chceme vychovávat ty děti tak, aby třídily odpad a vyhazovaly odpadky tam, kam mají."
V souvislosti s životním prostředím jsou na tom Frýdeckomístečtí nejlépe v třídění odpadu. Naopak největším problémem jsou tady černé skládky.