Eduard Haken působil od roku 1941 v pražském Národním divadle. Zpívat ho už ale íslyšel nejeden obyvatel Bašky na Frýdeckomístecku. Byl totiž zdejším čestným občanem.
Anketa, obyvatelé Bašky: 1. "Krásně zpíval. Mají ho tu všichni rádi." 2. "Umělců tady bylo více, ale on tady vlastně zůstal a hodně sem jezdíval."
V Bašce zpívával Eduard Haken v kostele sv. Václava, v kulturním domě, ale i v bývalé hospodě u Blažka.
Marie Hakenová-Ulrichová, dcera E. Hakena: "Tento kraj poznal přes maminku a to je dávno tomu, co začal zpívat se zdejším sborem. Měl Bašku, jak se říká, ve svém srdci."
Michal Válek, předseda Lašského smíšeného pěveckého sboru Baška: "V roce 1994 obdržel pan Haken čestné občanství obce Baška. Pan Haken, to byla velká osobnost. Jednak to byla velká osobnost pěvecká a jednak to byla velká osobnost jako člověk."
O svůj úžasný hlasový fond se Haken dělil i s lidmi z dalších obcí - Chlebovic, Fryčovic, nebo třeba v Kozlovic. Ale jakým byl vlastně člověkem?
Marie Hakenová-Ulrichová, dcera E. Hakena: "Byl hodně radostný. Uměl se smát a hodně smát. A já si vlastně z dětství pamatuji, jak mi zpíval ukolébavky. Vždycky, když rodiče přišli z divadla, tak mě tím tatínek probudil. Takže já jsem byla noční dítě."
Anketa, vedoucí pěveckých sborů: "Já jsem ho jednou viděla, shodou okolností, na zkoušce v kostele. A byla jsem z něj uchvácená, protože stál takhle opřený o sloup, skoro vůbec nepohnul pusou a linuly se z něj tak úžasné tóny, nádherné a krásné, že na to dodnes vzpomínám."
Eduard Haken se narodil v roce 1910 ve Volyni, zemřel v Praze roku 1996. Do Bašky jezdil snad nejvíce v 70. a 80. letech.