Na hraničním přechodu Klokočov v lednu roku 2008 lídři dvou velkých měst, Frýdku-Místku a Žiliny, přeřezali hranici. Závory vstupem do Schengenského prostoru zmizely, v očích šedesáti jednoletého pana Františka ale bariéry nikdy nebyly.
František Šamaj, obyvatel slovenské Olešné: „Já jsem to nedokázal pochopit. Pro mě to bylo nepochopitelné, protože jako mladý jsem na místním hřišti hrával fotbal. Konečná proti Starým Hamrům, Bílé, prostě takový oblastní zápas. I hokej jsme tehdy hrávali."
Státní hranice však smazat nejdou. František Šamaj, obyvatel slovenské Olešné: „Vydechli jsme si, když přeřezali tu hranici a likvidovali to, byl jsem celý šťastný a nechtělo se mi tomu věřit. Říkal jsem si, že se to přece jen podařilo, že jsem se toho dožil, že se to zase sjednotilo." Patník s písmenem S je slovenský, druhý je český. Oba dva jsou původní a tyčí se nedaleko místa, kde pan František hrával fotbal s Čechy.
Posledních 8 let, vždy jednou za rok v Klokočově hrává hudba, prezentuje se český i slovenský folklór a hoří vatra. Ta symbolizuje nepotřebnost hranic mezi jednotlivými státy. Jozef Kontrik, iniciátor akce Lidé lidem v Beskydech: „Šlo nám hlavně o další spojení českého a slovenského národa na hranici."
Korňa, Klokočov, Bílá a Staré Hamry, tyto čtyři obce každoročně akci Lidé lidem v Beskydech pořádají.
Anketa, českoslovenští starostové: 1. „Myslím, že se na tom podílíme každoročně všichni stejně, úkoly si rozdělujeme. My jsme měli za úkol dát dohromady nějaký program, sehnat nějaká lidová řemesla." 2. „Podíl obce Bílá je v tom organizačním zajištění, co se týká osvětlení, údržby tohoto prostranství, slunečníků." 3. „Jako starosta z Klokočova vždy dostanu na starosti počasí, a jak vidíte, každoročně je to počasí takové pěkné, že dnes je to fajn." 4. „Za každou obec je tady směs toho, co v obci je. Na toto místo se přenesly naše tradice a nedávalo se žádné pořadí tomu, kdo bude co dělat. Jednoduše, Lidé lidem."
Letos na akci vystoupila historická skupina, zazpívaly také ženy z Klokočova. Nechyběla tradiční česká a slovenská kuchyně. Anketa, návštěvníci akce: 1. „Hodně se tady scházejí rodiny." 2. „Všichni se tady kamarádí." 3. „Slováci a Češi, jsme strašně spojeni a máme se rádi."
Na akci každoročně přijde kolem 2000 lidí. Vždy je mezi nimi také pan František, který rád zavzpomíná na časy, kdy Slovensko a Českou republiku nedělily žádné, ani státní hranice.