Panenka, právě tuto skladbu prý mají fanoušci Poutníků nejradši. Repertoár má ale skupina mnohonásobně pestřejší, funguje totiž už 40 let. Na počátku se jmenovala Blue Monster neboli Modré příšery.
František Linhárek, zakladatel kapely Poutníci: „Bylo to proto, že druh muziky, kterou hrajeme, je jako modrá tráva, blue grass. Ale to v těch sedmdesátých letech tak nešlo, takže jsme se v sedmdesátém prvním roce kvůli portě přejmenovali. Tehdy jsme seděli celý večer, bylo to strašně náročné a potom mě geniálně napadl název Poutníci, protože jsme pořád hodně cestovali."
Brněnská skupina už vydala dvanáct desek, na kontě má také dvě americké ceny z celosvětové soutěže o nejlepší zahraniční akustickou skupinu. Jiří Pola, člen kapely Poutníci: „My se snažíme hrát svoji vlastní hudbu ve stylu Bluegrassu. Bluegrass je taková akustická odnož americké country hudby, takže používáme vyloženě bluegrassové nástroje jako je pětistrunné banjo, dobro, mandolina, kontrabas, kytara. Polovina repertoáru jsou americké standardy z oblasti této hudby a druhá část našeho koncertu je složená z našich vlastních písniček."
František Linhárek, zakladatel kapely Poutníci: „Frýdek-Místek máme rádi. Já jsem se učil v Ostravě a tady za rohem jsem měl první lásku, nějakou Vlastu. Takže Frýdek-Místek mně učaroval a hlavně když jsme sem přijeli, tak tady bylo úžasné publikum, takové vděčné. A jezdívali jsme sem hodně."
A že je ve Frýdku-Místku skvělé publikum se ukázalo také při vystoupení poutníků. Anketa, návštěvníci koncertu: 1. „Člověk se s nimi potkával na portách apod., takže je to známá kapela." 2. „Je to fajn, pohodové, je tady pěkné, příjemné prostředí." 3. „Hudba, všechno. Písničky, texty, je to super."
Jan Opěla, pořadatel Zpívání pod lípou: „V letošním Zpívání pod lípou máme za sebou dva koncerty. Na Pavlínu Jíšovou bylo 85 platících diváků a na Lauru bohužel jen 75."
Na Poutníky se přišly podívat skoro dvě stovky lidí. Poslední vystoupení v rámci Zpívání pod lípou přijde 25. srpna v 18 hodin, to zahraje Žalman a spol.