Ani samotní občané si nebyli příliš jisti, k čemu nový přístroj v ulicích slouží. Anketa, obyvatelé Frýdecko-Místecka: 1. To je asi bankomat, ne? 2. „Vypadá to jako bankomat, ale bankomat to není."
Jde o informační kiosek, z něhož člověk dostane spoustu neocenitelných informací. Šedesáti pětiletá paní Cholevíková byla první, kdo si v Místku kiosek vyzkoušel. Marta Cholevíková, milovnice Beskyd a turistiky: „Kdybych se to naučila, tak je to pro mě dobré."
Ovládání kiosku je velmi jednoduché, přístroj má dotekový displej, takže stačí kliknout na to, co chce člověk zjistit. Ať už je to informace o Žermanické přehradě, sakrální památce nebo zimní destinaci. Pokud turista nebo obyvatel města preferuje klávesnici, ani ta kioskům nechybí.
Petr Rafaj, iniciátor myšlenky instalovat kiosky: „Byl to nápad, jak informovat turisty, když přijdou do některé z obcí a potřebují informace. Informace jsou v malých obcích velmi těžko dostupné a jediná věc, která může dávat bezpečnou informaci, jsou informace elektronické, tudíž infokiosek."
Jiří Vzientek (ČSSD), náměstek hejtmana MSK: „Myslím si, že je to takový moderní trend k tomu, abychom návštěvníkům přiblížili jednotlivé atraktivity v okolí a v našem regionu, kde tráví svou dovolenou. Takže si myslím, že jdeme s dobou a že to přispěje k většímu komfortu návštěvníků."
V Regionu Beskydy je osm kiosků, dva jsou ve Frýdku-Místku, další je v Šenově, v Raškovicích, v Komorní Lhotce, ve Frýdlantě, v Brušperku a v Soběšovicích.
Dagmar Valášková, sekretariát Regionu Beskydy: „Lidé budou moci každý den najít informace, které potřebují o celém území. Máme trochu přesah do Polska a na Slovensko, protože jsme Euroregion Beskydy, takže se ke svým partnerům hlásíme. Máme sedm mikroregionů našich členů, takže každý z těch mikroregionů dostal jeden kiosek. Mohl si sám určit, ve které lokalitě ho chce, která část je nejatraktivnější, do které lokality ho umístí a nainstalují."
Karel Obluk (Nez.), starosta Soběšovic: „Samozřejmě to je výjimečná věc, taková tady v regionu ještě není. Je to rozjezd, kdy společně zástupci všech mikroregionů sedí v radě Regionu Beskydy a snaží se o to, aby informovanost v Regionu Beskydy byla stále lepší a lepší. Kiosek je přínosem pro tuto oblast a je možno se na tomto kiosku informovat od aktualit, přes akce, různé mapy, fakta, videa až po služby, které tady jsou, které je tady možné najít."
Ivan Vrba (KSČM), radní magistrátu F-M: „Je to hlavně pro návštěvníky, kteří ještě nevědí, jak v našem městě vypadají historické památky. Kde jsou zajímavé body, kde se mohou zastavit a podívat se. Na kiosku si mohou informace sami v klidu vyhledat. A myslím si, že když zvládnou internet, tak zvládnou i toto."
Kiosky pojedou 24 hodin denně, navíc jsou napojené například na stránky Beskydského informačního centra, takže jsou neustále aktualizované.