Pečené husy, koláčky, číše plné vína, nebo piva, tradiční lidová hudba. Tak ve většině vesnic probíhají krmášové zábavy. Nejinak tomu bylo i v Bašce-Hodoňovicích.
Dajana Zápalková, hodoňovická kronikářka: "Krmáš u nás na Lašsku je čistě světská záležitost a slaví se od poloviny srpna do konce listopadu. Takže končí s příchodem adventní doby. Samotné slovo krmáš označuje hody, posvícení na Lašsku."
Hodoňovickým sálem zněla tradiční lidová hudba od cimbálové muziky Vojtek z Ostravy.
Lukáš Velký, člen cimbálové muziky: "Hrajeme lidové, folklórní písničky z okolí Ostravy, Frýdku-Místku. V podstatě zpracováváme Lašský a Valašský folklór."
I když je dnes krmáš většinou záležitostí jednoho dne, v minulosti probíhal i týden. Na veškerou organizaci těchto slavností si lidé zvolili představitele chasy. Mužům se říkalo stárci, děvčatům stárky.
Anketa: 1. "Bylo to tu ubožejší, jak už to kdysi bylo. Ale bylo to krásné, možná tak jako dnes. A to v tanci, veselili jsme se, bylo tu veselo, jak na krmáši." 2. "Tak byla ta pečená husa, nebo kačena. Anebo i koblihy se dělaly, to si pamatuji."
Na krmášové zábavy v beskydské obci Krásná vzpomíná i 64letý Dalibor.
Dalibor Pindura, pamětník: "Bydlel jsem do 52. roku na Krásné. Tam se to vždycky slavilo v hospodě U Šigutky. A doma se vždycky muselo navařit, napéct, to bylo dobré."
Krmáš v Hodoňovicích organizuje každoročně Čenda spolek. Ten už dnes zve na další zábavnou akci.
Radim Pobuda, člen Čenda spolku: "Nejbližší akcí Čenda spolku bude Štrůdlování. A bude to boj žen a mužů v upečení správného štrůdlu na sladko, i na slano."
Hodoňovické štrůdlování přijde 20. listopadu.