Do hostince v Hodoňovicích vchází místní obyvatelé se štrůdly. Každý přichází k takzvané zapisovatelce. Ta eviduje každou pochoutku a dává jí pořadové číslo. Brzy jich jsou na seznamu desítky.
Jindřiška Pobudová, zapisovatelka: "Postupně přicházejí hospodyňky. Pečou ale i muži, nebo jsou zapsány celé rodiny, s babičkami, dětmi. Zatím mám zapsaných 47 sladkých štrůdlů a 25 slaných."
Mezi soutěžícími prvního Hodoňovického štrúdlování je i 61letý Karel. Výrobek je jeho třetím pekařským pokusem. A navíc, svůj štrúdl si doslova vyběhal.
Karel Tysoň, účastník Hodoňovického štrúdlování: "Už o půl osmé jsem byl na Lysé hoře pro borůvky a udělal jsem štrůdl jeden borůvkový a jeden ořechový."
Anketa: "Dělala jsem štrůdl jablkový, protože mě to baví a chci poznat, jak kdo co peče, abych to také mohla zkusit." "Dělala jsem to tak, aby to zabralo co nejméně času, vypadalo to dobře a bylo to dobré. Takže já jsem měla jahodový a myslím, že takový štrůdl je tady jediný."
Když už jsou všechny štrůdly symetricky poskládány na dvou stolech, porota je začíná hodnotit.
Milan Hlisníkovský, předseda poroty, majitel pekárny: "My jsme hodnotili jak vzhled, tak i originalitu, protože není štrůdl jako štrůdl. Ale hlavně rozhodovala i chuť."
Po několika hodinách je jasno. Hoďoňovické štrúdlování má vítěze.
Jana Žídková, vítězka: "Pekli jsme závin sladký s jablky v podobě miminka a pekli jsme ještě závin slaný, ďábelského hada."
A kde jsou počátky štrůdlů?
Dajana Zápalková, hodoňovická kronikářka: "Štrůdl je čistě Rakouský výrobek - plněný jablkem, ochucený vanilkou, může se přidat i vanilková zmrzlina, pudink, pak je to úplná delikatesa. A fakt, že přišel do českých zemí, za to vděčíme našim kuchařům, kteří vždycky přejímají to nejlepší a nejchutnější pro naše české lidičky."
"Žaludek dostal zabrat. Každý vzorek jsme museli zapít vodou, abychom obnovili chuťové buňky." Těmito slovy okomentoval předseda Hodoňovického štrúdlování náročnost akce.