Říkáte si, co je to za podivnou stavbu? Tak to jsou tunely, aby žáby každé jaro při migraci nekončily pod koly aut. S nápadem, jak ochránit vzácné obojživelníky, přišel krajský úřad. V Moravskoslezském kraji se jedná o první takové zabezpečení živočichů.
Jan Filgas, vedoucí oddělení ochrany přírody a zemědělství MSK: „Zkráceně se jedná v podstatě o to, že obojživelníci migrují v jarním období přes tuto silnici směrem do Těrlické přehrady, a tím, jak přecházejí přes tuto silnici, jednak dochází k úhynu těchto vzácných chráněných druhů a na druhou stranu i oni sami představují překážku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu."
Celkově bude na silnici vytvořeno pět tunelů z prefabrikátu. Aby žáby pochopily, že mají procházet těmito tunely, budou naváděny svodidly. Náklady na bezpečnou migraci přesahuji šest miliónů korun. Kraj to ale vyjde zhruba na necelých šest set tisíc korun. Zbytek bude hrazeno z evropských fondů.
Jan Filgas, vedoucí oddělení ochrany přírody a zemědělství MSK: „V minulém období zde probíhal každoročně transfér obojživelníků právě proto, aby nedocházelo ke kolizím s auty. Tento transfér již v posledních letech šplhal zhruba ke stům tisícům korun ročně."
Práce na silnici začaly na počátku tohoto roku. Přestože to vypadá, že vybudovat pět tunelů je jednoduché, ukončení stavby se předpokládá na jaře příštího roku. Řidiči tak musí počítat i v nadcházejícím období s omezením dopravy.