V Kopřivnici začal celý příběh pekařské rodiny. V roce 1921 tady Jan Gold založil pekárnu a asi každý z východu republiky tehdy znal jeho slané, s kmínem, či makové tyčinky. Prodávaly se snad na každé plovárně, pouti, nebo v hospodě. Devadesát let starou tradici se nedávno rozhodl oprášit Goldův pravnuk.
Radim Honč, zakladatel nového Goldova pekařství: "Tehdy bylo těch pekařů v Kopřivnici několik, takže měl každý svůj okruh zákazníků a tak se snažil, aby to pečivo bylo co nejlepší, aby byli v něčem výjimeční. Takže v pradědově pekárně byl určitě vynikající žitný chléb. Tak jak se to dělalo kdysi z kvásku, bez chemie, tak jak se to dneska už mnohdy nedělá. V původní kopřivnické pekárně se peklo do roku 71. ALe už v roce 1948 došlo ke znárodnění, takže k zestátnění majetku. Potom se ještě chvíli se peklo, i děda byl zaměstnanec Severomoravských pekáren a pak to vlastně všechno skončilo, pekárna se zbourala, vystavěl se tam panelák."
Radim Honč dnes peče 14 druhů tyčinek. Nejoblíbenější jsou prý česnekové a parmazánové.
Radim Honč, zakladatel nového Goldova pekařství: "Pradědovy tyčinky se dostaly do úst prvního i druhého prezidenta České republiky. Takže i my máme takovou ambici, dostat je na hrad, aby i Václav Klaus ochutnal. Snažíme se to dělat takovým způsobem, jak se to dělalo dříve. Takže nepřidáváme nikde žádnou chemii, žádná ečka, žádné zesilovače chuti. To je asi jeden z největších rozdílů. A potom jak vidíte, je to tady maličké, takže všechno děláme víceméně ručně. Donedávna jsme ručně i míchali. Dnes už teda máme pomocníka. Děláme to proto, že to chceme dělat, ne že to musíme dělat. To je taky rozdíl. Takže pečeme s láskou."
Tomáš Honč, bratr zakladatele nového Goldova pekařství: "Pokračujeme vlastně v té rodinné tradici. Děláme to stejně, jak se to dělávalo. Ruční výrobou, dodržujeme stejné postupy. Radim vlastně vystudoval pekařství, pak nějakou dobu pekl, ze zdravotních důvodů to musel opustit. A já jsem vlastně vystudoval stavebního podnikatele a manažera. Takže jsem se úplně minul."
Prvorepublikové pečivo pan Honč prodává na jarmarcích, farmářských trzích a v několika menších prodejnách.
Radim Honč, zakladatel nového Goldova pekařství: "Já vždycky říkám: kdo ochutná, koupí a většinou se vrací."
Milada Hončová, maminka zakladatele nového Goldova pekařstv: "Určitě je to dobré a myslím si, že by můj otec měl určitě radost, protože ten k tomu měl silný vztah."
Radimův praděda k pečení používal parní pec vytápěnou dřevem. Rodina dnes využívá spíše moderních technologií. Pan Honč ale prozradil, že chce jít v pradědových šlépějích a v budoucnosti si také pořídit parní pec.