Kino Květen zaplnili žáci ze tříd všech pěti základních škol, kteří v rámci 7. ročníku soutěže nasbírali největší množství nefunkčních elektrospotřebičů. Třídy na každé škole soutěžily mezi sebou a tři nejúspěšnější získ finanční odměny.
“Letošní ročník byl absolutně rekordní, oproti prvnímu ročníku, kdy bylo nasbíráno tři a půl tisíce kusů, jsme na devíti a půl tisících kusech,” informovala Radka Hrubá, SVČ Fokus Nový Jičín, spoluorganizátorka soutěže.
anketa: žáci novojičínských škol
“Donesl jsem 220 spotřebičů,” sdělil jeden ze školáků. “Měli jsme ty spotřebiče skoro po celé zahradě,” popsala sběr spolužačka. “Donesli jsem ovládače, mobily a nabíječky,” vyjmenoval svůj příspěvek do soutěže prvňák.
Všechny domácí elektropřístroje se podařilo u škol sesbírat během tří svozových dnů.
“Hodně lidí už před školou čekalo od rána, jezdili autem a dokonce i s naloženým vozíkem,” sdělila Kristýna Babulíková, členka ekohlídky, ZŠ Dlouhá Nový Jičín.
Vítězem byla Základní škola Dlouhá, jejíž žáci dokázali shromáždit 3 307 kusů.
“Třída, která byla absolutním vítěze a za odměnu pojede na výlet, tak ta sama nasbírala tolik, co celá Základní škola Tyršova,” podotkla Radka Hrubá.
Jedná se o 3.C ze školy Dlouhá, děti nakupily téměř 1 300 domácích spotřebičů.
Výsledky této výchovné soutěže se prolínají také do hodnocení města v rámci Moravskoslezského kraje v oblasti ekologických aktivit.
“A já si myslím, že i díky této soutěži právě město Nový Jičín vyhrálo první místo v kraji mezi městy podobné velikosti právě za zpětný odběr elektrozařízení,” reagoval Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.
Sošku tzv. Elektrooskara získal Nový Jičín v rámci kraje už podruhé, a to za 115 tun vytříděného elektroodpadu za rok 2017, což představuje 4,5 kilogramu na jednoho obyvatele.
A aby toho nebylo málo, odbor životního prostředí přišel s novým projektem - vyhlásil soutěž o nejlepší školu v oblasti enviromentálního vzdělávání.
“Principem bylo to, aby se škola chovala ekologicky a to všechno, co za daný rok pro ekologii udělá, aby se psala do pilotního projektu,” vysvětlila Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.
Jako nejlepší byla za své aktivity vstřícné k životnímu prostředí oceněna ZŠ Komenského 66.