Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé férově posnídali v komunitních zahradách

V komunitních zahradách na ulici Dlouhá se konala férová snídaně. Zdravé město Nový Jičín chtělo happeningem podpořit lokální producenty potravin a také představit myšlenku těchto společných zahrad.

Piknikové setkání v komunitních zahradách bylo pátou akcí, kterou se město připojilo k podpoře fairtradových nebo lokálních surovin.

“V předchozích letech jsme spíše zdůrazňovali důstojné pracovní podmínky na jiných kontinentech, třeba co se týče výroby kávy a pěstování ovoce. Letos tím, že tu snídani pořádáme zde v komunitních zahradách, tak jsme to spojili s tím, že chceme spíše upozornit na lokální producenty,” vysvětlila Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.  

  

Pro zájemce pořadatelé sestavili kontaktní seznam místních farem a pěstitelů regionálních potravin. Rodičům se tu také představil lesní klub, který se věnuje přirozenému rozvoji dětí na čerstvém vzduchu.

“Připravili jsme výtvarný program pro děti a budou také sázet semínka slunečnice a poznávat různé plodiny,” uvedla Jitka Šajerová, lesní klub Na Slunci.  

Řada účastníků férové snídaně pak byla přímo členy spolku Dlouhá tráva, který komunitní zahrady využívá. Projekt začal vznikat  zhruba před rokem, kdy město řešilo, co s bývalými pěstitelskými pozemky Základní školy Dlouhá.

“Tehdy na prvním veřejném projednání a na další výzvy na internetu zareagovalo asi dvacet lidí, ze kterých později vznikla skupinka, která založila zapsaný spolek. Ten požádal o výpůjčku tohoto pozemku a začalo budování komunitních zahrad,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.   

“Jak vidíte, tady jsou jahody, kedlubny, tam jsme zasadili bylinky, kopr, každý, co má rád a využije,” ukázal porostlé záhony Marek Pilný, spolek Dlouhá tráva.  

Dohromady se dali lidé, kteří bydlí v okolním sídlišti a jinou možnost vypěstovat si vlastní zeleninu neměli.

“Tuto sezonu asi dvacet zahrádkářů provozuje tuto komunitní zahradu. mají tady několik záhonků, schází se společně. V podstatě i to sdílení toho prostoru i toho času by t ylidi mělo i sblížit,” míní koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.

“Já jsem z paneláku, tak je to pro nás i zábava, že si to můžeme vyzkoušet. Máme také malého kluka, jako většina ostatních lidí ve spolku komunitní zahrady, tak je fajn, že si tu mohou hrát, proběhnou se tu,” konstatoval Marek Pilný.

Počáteční provoz komunitních zahrad město podpořilo základní investicí na nákup orné půdy a opravu plotu. Zbytek už si členové spolku hradí ze svých vlastních příspěvků.

Nahlásit chybu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail