Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Finanční balík na dotace 2021 bude menší, i tak půjde o 24 milionů

Město v příštím roce rozdělí v dotačních programech méně peněz, než původně předpokládalo. I tak ovšem půjde o částku 24 milionů korun. Přidělení financí do různých podpůrných programů v oblasti sportu, kultury a sociální sféře schválili zastupitelé.

V souvislosti s úsporami vynucenými aktuální krizí musela radnice v rámci rozpočtu zasáhnout do dotačních programů na rok 2021. V příštím roce si sportovní oddíly, kulturní spolky, sociální organizace a další rozdělí nižší částku, než by určil stanovený koeficient, a to fixních 24 milionů korun. V červnu to schválilo zastupitelstvo.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Pro příští rok nevycházíme z té dříve stanovené hranice 5 a půl procenta z daňových a nedaňových příjmů za předchozí uzavřený kalendářní rok, takže pokles je zhruba o 4,8 milionu korun proti letošnímu roku.”

Sportovci si tak přijdou na zhruba 15 milionů korun, kulturní spolky si rozdělí 1 milion 200 tisíc, naopak šetřit město nebude v oblasti sociálních služeb, které získají něco přes 6 milionů korun, o zhruba 200 tisíc více než letos.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V nedávné koronavirové době jsme zjistili, že bez těch sociálních služeb a neziskových organizací by řada lidí strádala. tyto služby jely více jak na 100 procent a měly opravdu skutečné náklady, tam je třeba posílit."

Město také předložilo zastupitelům další úpravu, která se dotačních programů týká, a to možnost pro oddíly a spolky čerpat část letošních prostředků v delším období.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jsme si vědom, že v letošním roce ne všechny, zejména sportovní organizace, v rámci svých sportovních sezon uskutečnily činnost a nečerpaly všechny náklady. Abychom je nenutili zbytečně utrácet, tak jsme se rozhodli prodloužit termín pro čerpání a vyúčtování dotace do konce března příštího roku.”

O prodloužení čerpání dotace musí zájemci požádat do 15. července. Zastupitelé ovšem na stejné schůzi projednávali i další individuální dotace z oblasti sportu, a to žádosti o finanční podporu tělovýchovné jednoty.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedna byla ve výši dvou milionů korun, a to na mechanizaci na v současné době zrekonstruovaný zimní stadion, a druhá byla ve výši 13 milionů 800 tisíc na rekonstrukci umělé trávy na fotbalovém hřišti. Obě byly odloženy do prosince, A to z důvodu úspor, které město hledá, kde se dá, s druhý důvod byl ten, že mechanizace v současné době potřeba není a na umělou trávu bude snaha najít nějakou spoluúčast dalšího subjektu.”

Z důvodu úspor město vyřadilo z dotačních programů pro rok 2021 příspěvek na estetizace nebo opravu kulturních památek. Ještě větší pokles financí na dotace pak předpokládá vedení radnice na rok 2022.

Témata: dotace,  kultura,  Syrovátka,  Kopecký,  Dobrozemský
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 21 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

LEFOX, s.r.o.- Fulnek
Fulnek
od 8 400 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry