Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do novojičínských Hückelových vil se dostane každý, ale pouze virtuálně

Kulturní památku, novojičínské Hückelovy vily, budou moci lidé virtuálně navštívit na webu. Díky snímání 3D kamerou se jim otevřou veškeré prostory, včetně sklepení. Záznam také poslouží pro budoucí restaurátorské práce.

Novojičínské Hückelovy vily, přestože jsou zchátralé a opuštěné, si mohli lidé občas prohlédnout v rámci výjimečných akcí, naposledy například před dvěma lety na Dnech architektury. Už brzy se ale do jejich nitra bude moci podívat každý. Město, jako jejich majitel, zajistilo 3D nasnímání veškerých prostor obou staveb.

Pavel Černý, tvorba 3D virtuálních prohlídek: Tady vidíme sklepení, kde je přes sto skenů a lidé se budou moci pohybovat po těch jednotlivých bodech, točit se v 360 stupních a uvidí, jak to tady je v reálu.”

Virtuální pohled do historických objektů ale není jen atrakcí pro veřejnost.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Přestože máme několik tisíc fotografií interiérů, 3D snímání je nová technologie a myslím si, že hodně pomůže pro architekty, kteří budou v budoucnu řešit využití vil.”
Pavel Černý, tvorba 3D virtuálních prohlídek: “Uvidí, jaké jsou tu materiály, v jakém to je stavu, nebudou tu muset opakovaně jezdit, ale budou mít vily přístupné dvacet čtyři hodin denně.”

Nasnímání detailů interiérů obou vil, a také exteriérů pomocí dronu potrvá tři dny. 3D prohlídka památkově chráněných objektů by měly být na webu města spuštěna v průběhu srpna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy