Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kamenná bašta je lemována alejemi

Klub rodáků a přátel města připravil na baště výstavu, kterou zve na procházku do alejí. K vidění jsou zde velkoformátové fotografie stromořadí, připomínají jejich historický i současný význam v naší krajině.

Manželé Markéta a Petr Veličkovi pochází z Vysočiny, oba se věnují práci krajinářských architektů a k tomu rádi fotografují. Vznikla tak výstava s názvem Aleje české a moravské krajiny. Její vernisáž proběhla v roce 2014 v sídle senátu - od té doby velkoformátové fotografie putují republikou. V létě zakotvily v sídle Klubu rodáků a přátel města na baště.

Petr Velička, spoluautor výstavy: “Jsou tady v té sérii snímky z Vlčího kopce u Náměště nad Oslavou, u Zámku Moravec. Je tady pár fotografií, které dokumentují aleje v Itálii, jako v kolébce tohoto fenoménu, zhruba od té renesance. V českých zemích teprve Marie Terezie udělal hlavní boom barokních alejí.”

Vnitřní prostor bašty vyplňuje 13 velký snímků. Na jednom z nich například Markéta Veličková zachytila pozoruhodnou lipovou alej.

Markéta Veličková, spoluautorka výstavy: “Můžete vidět to, co žádný jiný strom než lípa neudělá, a to je tahleta klenba. V podstatě dokáže simulovat architekturu, můžeme se v tom projít jako v katedrálním prostoru. A pro mně je ta fotka velmi důležitá v tom, že byla vlastně prvním impulsem, abychom se alejemi do hloubky začali zabývat. A na základě této fotografie nás přizvali k dokumentu Aleje jako součást naší krajiny.”

Na odborných televizních pořadech manželé Veličkovi spolupracovali od roku 2006. Sesbíraný obrazový materiál také použili jako podklad pro knihu a následovala série výstav. Tato fotografie obce Dudín na pomezí Čech a Moravy vznikla z letadla.

Petr Velička, spoluautor výstavy: “Obec je klasická okrouhlice, tedy má kruhovou náves a statky a polnosti se rozevírají do paprsčitého tvaru. Cesty jsou lemovány alejemi a remízky. To bylo v předešlé době celkem naprosto normální, že polnosti byly dělené právě těmi krajinnými prvky.”

Vernisáž výstavy na baště provázela i přednáška na téma historie a současný význam alejí v české a moravské krajině. Samotná prezentace velkoformátových snímků tu potrvá do konce září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy