Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V průběhu muzejní noci v Hrabyni bylo slyšet střelbu, přispěl k ní i historický klub z Nového Jičína

Do celorepublikového Festivalu muzejních nocí se zapojil také památník II. světové války v Hrabyni. Večer provázely bojové ukázky klubů vojenské historie, které připomněly 75 let od konce světového konfliktu. Nepopulární německou stranu ztvárnili vojáci z Nového Jičína.

Bojové scény v rámci Slezské muzejní noci u památníku v Hrabyni zobrazily přepadení kolony německých vojáků partyzány na sklonku II. světové války.

Marek Slanina, zbrojíř, Slezské zemské muzeum Opava: “Zvolili jsme ukázku o partyzánech, protože v současné době máme na výstavě konec války a partyzánský odboj. Obě ukázky se uskutečnily za přispění klubů vojenské historie, které dlouhodobě spolupracují se Slezským zemským muzeem.”

Nepřátelskou armádu v dobové ukázce tvořili mimo jiné členové klubu FENIX z Nového Jičína.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Bylo to věnováno 75. výročí osvobození. Jedna ukázka byla ještě za denního světla, druhá ukázka byla už za tmy a o to měla větší kouzlo. Pyrotechnické efekty byly velice zajímavé pro diváky pro nás jako pro účinkující.”

Součástí historické podívané byla i vojenská technika obrněný malý tank, terénní automobily a motorky. Návštěvníci večerní akce si ale mohli také prohlédnout samotný památník 2. světové války, letos poprvé byla otevřena i vyhlídka. Slezskou muzejní noc navštívilo okolo 700 diváků.

Nahlásit chybu


K tématu