Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dni Země vévodila hromada odpadků na náměstí. Inspirovala ke třídění

Na náměstí se uskutečnil z jara odložený Den Země. Součástí byly ekologické hry a programy zejména pro děti, a také tipovací soutěž na téma separace odpadu.

Hromada odpadků na náměstí nebyla nechtěnou černou skládkou, ale posloužila pro analýzu třídění, která byla součástí programu Dne Země.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Odpad pochází z klasických kontejnerů na směsný komunální odpad z jedné lokality ze sídliště. Kontejnery se dovezly tady na náměstí, vysypaly se na plachtu. Teď pracovníci rozebírají odpady tak, aby zvlášť roztřídili plast, papír, sklo, prostě veškeré komodity, které by se mohly dále využít.”

Pokus provázela tipovací soutěž pro veřejnost jaké procento věcí z vysypané hromady se dá vyseparovat a dále zužitkovat, a nemusí skončit na skládce. Podle Marty Kiššové obyvatelé města vyprodukují ročně kolem 9 tisíc tun odpadu.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Takže směsný komunální odpad se pohybuje v množství čtyř tisíc tun odpadu.”

O další programy se postaraly různé ekologické společnosti, a také Středisko volného času Fokus a technické služby města.

Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín: “Ve stánku technických služeb máme připraveny kvízy. Tady můžete vyplnit a zjisti, jak dlouho se který odpad rozkládá.”

účastníci akce:
“ Já si myslím, že PET lahev se rozkládá tak 250 let a slupka od banánů tak pět měsíců.”
“Jablečný ohryzek jeden měsíc a plechovky bych řekla že tak 50 let.”
“Já si myslím, že banán se rozkládá rychle, přemýšlím, jestli pět měsíců nebo čtrnáct dnů.”
Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: ”My jsme si tu připravili program o černých skládkách. O tom, že černé skládky nepatří do města, že odpadky patří do košů. Také upozorňujeme děti, aby nesahaly na nebezpečné injekční stříkačky, ale řekly o nich dospělému člověku, aby informoval městskou policii, která je sbírá a likviduje. Prostě, abychom byli ohleduplní k naší Zemi a starali se o vzhled našeho města.”

Součástí celodenní akce bylo také vystoupení kejklíře, výroba papírové krajky, možnost podívat se na oblohu hvězdářským dalekohledem a další atrakce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy