Knihovnictví má v Novém Jičíně dlouholetou tradici. Již v první polovině 19. století tu vznikl čtenářský spolek. V návaznosti na to začali své soukromé knihovny budovat čelní představitelé města a významní podnikatelé. Na podzim roku 1887 byly na jednání zastupitelstva založeny dvě instituce.
Radek Polách, autor výstavy: “Bylo to městské muzeum a knihovna. Ta svého naplnění dosáhla až v roce 1897, kdy byla jako městská knihovna otevřena veřejnosti. Ale tuto knihovnu předešla česká menšina. Již v roce 1890 zde byla instalována Veřejná Škodova knihovna pojmenovaná po tehdejším školském inspektorovi Janu Karlu Škodovi.”
Veřejné knihovnictví tak ve městě funguje už 130 let. Knihoven tu v průběhu desetileté bylo ověšem několik, sloučeny do jedné byly po roce 1945. To vše teď připomíná výstava nazvaná “Knihy mají své osudy.”
Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Knihovna pořád slouží jako instituce veřejnosti. Je v Novém Jičíně velmi využívána. V této vile působí knihovna od roku 2002. Před tím se stěhovala z několika míst. Dlouhá léta působila na Slovanské ulici a měla ještě další dvě pobočky na sídlišti Máj a na Masarykově náměstí byla knihovna Orion.”
Výstava v knihovně dále rovněž představuje zdejší významné osobnosti z oblasti vydavatelské a tiskařské, například Johanna Nepomuka Enderse nebo Augusta a Reinera Hoschovy.
Radek Polách, autor výstavy: “Vedle německých tiskařů to byla i slavní tiskárna Kryl a Scotti, která zde v první třetině 20. století působila, a která vydala významná díla krásné literatury. Karel Kryl, který zde přišel na počátku 20. století, byl velice silně spojen s Novým Jičínem. V roce 1938 odešel do Kroměříže, ale nakonec se do Nového Jičína vrátil, kde v roce 1943 umírá a je pohřben na novojičínském hřbitově.”
Kulaté 110. výročí ovšem slaví také historická budova, ve které se dnes knihovna nachází.
Radek Polách, autor výstavy: “V roce 1909, respektive 1910 byla dostavěna Czeicznerova vila. Patřila tehdejšímu významnému podnikateli a starostovi Nového Jičína Johannu Czeicznerovi. Společně s ním zde žila i známí novojičínská spisovatelka a básnířka Anna Polka, která obývala jedno z křídel této vily. Po jeho smrti se vila díky sňatku jeho dcery stala majetkem rodiny Hückelů a až do roku 1945 sloužila této významné novojičínské kloboučnické rodině.”
Výstava bude v městské knihovně k vidění do 22. prosince. Přístupná je v běžné výpůjční době.