Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum připomnělo, jak dříve vypadala štědrovečerní tabule

Nový Jičín |

Muzeum Novojičínska předvánoční program téměř celý zrušilo. Co ale ani letos nevynechalo, bylo připomenutí starých lidových tradic. Třeba toho, jak před zhruba 100 lety vypadala obyčejná štědrovečerní tabule.

Prostřený stůl v Žerotínském zámku byl názornou ukázkou toho, co dobrého si mohly dopřát obyčejné rodiny ke štědrovečerní večeři v období přelomu 19. a 20. století a v podstatě až do časů první republiky. Podle etnografky Anny Hrčkové takto vypadala prostřená tabule v oblastech Lašska a Valašska, a v podstatě u národnostně smíšených rodin v Novém Jičíně a okolí.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Štědrým večerem vrcholí adventní doba, to znamená postní doba. Dětem se vysvětlovalo, že když celý den vydrží nejíst, tak uvidí zlaté prasátko. Rodina mohla sednout ke štědrovečernímu stolu až po veškeré vykonané práci, až byl obsloužený dobytek, protože ten byl v každém hospodářství prvořadý. A až když se na obloze objevila první hvězda.”

Štědrovečerní hostinu zahajoval a ukončoval modlitbou hospodář. Na stole se pak mělo objevit všechno, co se během roku podařilo na poli a v zahradě vypěstovat.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Jako první chod bývalý oplatky, ty se mazaly medem. Jako další chod bývaly medem slazené kaše, krupičná, pohanková a sypaná mletým mákem. Dále bývaly polévky, nejčastěji luštěninová, fazolová, hrachová a v bohatších rodinách bývaly i čočkové, protože čočka se musela koupit, proto nebývala samozřejmostí. Následovala omáčka, které se tady říkalo černá omáčka nebo pamlsková. Dělala se ze sušeného ovoce, které se den předem namočilo, při vaření se přidala skořice, hřebíček a ořechy. Zahustila se smetanou a moukou.”

Pak přišla na řadu vánočka, která tady ale nebyla samozřejmostí. Začala se péct až na počátku 20. století. Typické tak byly spíše makovníky.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Máku je hodně, tak si každý představoval, že bude tak bohatý, kolik je makových zrníček v tom makovníku. Proto mák patří jako obřadní plodina na štědrovečerní stůl. Stejně tak ty luštěniny, které když se před vařením namočily, tak nabobtnaly, zvětšily objem, a tak si každý myslel, že bude tak zdravý a mít všeho takový dostatek, jako ten nabobtnalý hrách nebo ostatní plodiny.”

Lidé jídlo zapíjeli čajem, především z bylinek. Na závěr pak sáhli po ovoci, ze kterého věštili. Také dodnes v mnoha rodinách rozkrojí na Štědrý den jablko v očekávání, že uvnitř bude hvězdička znamenající zdraví.

Nahlásit chybu


Frýdek-Místek nemá primátora, Petr Korč byl zastupitelstvem odvolán

Dnes 14:30 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku přineslo zastupitelstvo další nečekaný převrat. Primátor Petr Korč z hnutí Našem Město F-M byl ze své funkce odvolán. Pro jeho odvolání hlasovalo 24 ze 42 přítomných zastupitelů včetně zástupců koaličního hnutí ANO

Ostrava a Katovice chtějí vysokorychlostní propojení co nejdříve. Vlaky pojedou jen 40 minut

Včera 9:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě v Nové radnici se uskutečnilo velmi důležité jednání mezi vedením města, dopravními odborníky a zástupci Katovic. Týkalo se chystaného projektu vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Ostravu s Polskem. Stavba by měla začít už za šest let.

Karviná buduje nové inhalatorium a rekonstruuje bývalé konírny

Dnes 11:34 | Karviná | Richard Kutěj

V parku Boženy Němcové v Karviné pokračují práce na dvou významných projektech. Nové solankové inhalatorium už pomalu roste do výšky a současně pokračuje také rozsáhlá rekonstrukce historických zámeckých koníren a bývalé mléčnice.

S BESIPEM na prázdniny, děti si osvěžily pravidla na dopravním hřišti

Dnes 10:34 | Havířov | Bára Kelnerová

Blížící se letní prázdniny jsou obdobím, kdy děti tráví více času venku, na kolech či koloběžkách. Právě proto pro ně byla na dopravním hřišti připravena tradiční akce S Besipem na prázdniny.

Domov Jistoty provozuje nové chráněné bydlení v Pískách

Domov Jistoty, který je příspěvkovou organizací kraje, poskytuje tři druhy pobytových služeb pro 93 klientů. V Pískách na Bohumínsku organizace otevřela nové chráněné bydlení pro šest klientů, které nabídne moderní a bezbariérové zázemí lidem s chronickým duševní onemocněním.

Podnikatelé zneužili evropské dotace, teď jim hrozí až deset let vězení

Dnes 11:32 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili dva případy, kdy podnikatelé zneužili evropské dotace. Místo aby peníze využili na slíbené projekty, naložili s nimi podle svého. Za podvody v řádech milionů korun jim teď hrozí až deset let za mřížemi.

Mladý řidič srazil chodkyni, další boural do svodidel. Jiný otočil dodávku na střechu

Včera 14:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladý řidič BMW ročníku 2007 srazil v Krnově o rok mladší chodkyni. Další devatenáctiletý řidič naboural u Velké Polomi do svodidel. Zraněna byla i jeho o rok mladší spolujezdkyně. A u Lichnova na Bruntálsku havaroval osmadvacetiletý řidič s dodávkou. Ta se přetočila několikrát přes střechu. U Dolní Suché také naboural 22letý řidič do mostu.

Novojičíňáci elektro třídí, k dobrým číslům pomáhá i soutěž škol

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ekosoutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů se pro základní školy v Novém Jičíně koná osmnáct let. Letos děti shromáždily více než 11 tisíc kusů drobných elektrozařízení. Pomáhají tak v podobné soutěži k vítězství i samotnému městu.

22letý řidič narazil v Dolní Suché do mostu, z auta ho museli vyprostit hasiči

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodů narazil řidič do pilíře železničního mostu. Hasiči ho museli vyprostit pomocí speciální techniky. Utrpěl poranění zad a vážné zranění nohy.

Masturboval před nezletilou dívkou v tramvaji. Kriminalisté z Ostravy hledají výtržníka

Včera 8:13 | Ostrava-město | Anna Břenková

Poznáváte ho? Policie se obrací na veřejnost s prosbou o ztotožnění muže, který masturboval přímo v tramvaji. Měl se uspokojovat před nezletilou dívkou. Událost se stala 28. dubna odpoledne v Ostravě-Přívoze.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Milovníci patchworku nejen z Česka se už po 21. sjeli do Fulneku

Dnes 11:00 | Fulnek | Michal Slonina

Deky a přikrývky, polštáře, ubrusy, textilní obrazy, ale taky oblečení, nebo kabelky a peněženky - to všechno se dá vytvořit technikou patchworku. Více než stovku originálních výrobků si mohli opět prohlédnout návštěvníci velké výstavy ve Fulneku. Zájemcům nabídla také rozsáhlý výběr materiálu pro vlastní tvorbu.

Kouzelný den ve vilách umožnil prožít zašlou slávu

Zahradní slavnost připomněla prvorepublikový lesk Hückelových vil. Lidé mohli nahlédnout do jedné z nich a bavit se dobově laděným programem. Další osud těchto nemovitých památek teď naznačuje chystané memorandum mezi městem a krajem.

Květománie otevřela druhé patro Zámku Nová Horka

Dnes 8:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Na Zámek Nová Horka u Studénky se vrátil jeden z nejvýznamnějších českých floristů Slávek Rabušic. Komnaty ozdobil unikátními vazbami živých květů. Opět po roce tu nastala Květománie.

Speciální mejdan byl dětem šitý na míru

Včera 7:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základní a mateřská škola spciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Na koupališti se konaly první studénecké Pivní slavnosti

8. června 2026 16:31 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce se konal první ročník Pivních slavností. Odehrály se v areálu koupaliště a nabídly ochutnávku řemeslných piv z regionálních minipivovarů.

Školáci uchovali vzpomínky dalších pamětníků

8. června 2026 14:25 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští školáci doplnili archiv Paměti národa o vzpomínky dalších čtyř lidí. V rámci projektu Post Bellum “Příběhy našich sousedů” vytvořili z vyprávění místních pamětníků reportáže, které prezentovali v aule radnice.

Muzeum připomnělo, jak dříve vypadala štědrovečerní tabule
Vydáno 25. prosince 2020 9:11, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Muzeum Novojičínska předvánoční program téměř celý zrušilo. Co ale ani letos nevynechalo, bylo připomenutí starých lidových tradic. Třeba toho, jak před zhruba 100 lety vypadala obyčejná štědrovečerní tabule.

Prostřený stůl v Žerotínském zámku byl názornou ukázkou toho, co dobrého si mohly dopřát obyčejné rodiny ke štědrovečerní večeři v období přelomu 19. a 20. století a v podstatě až do časů první republiky. Podle etnografky Anny Hrčkové takto vypadala prostřená tabule v oblastech Lašska a Valašska, a v podstatě u národnostně smíšených rodin v Novém Jičíně a okolí.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Štědrým večerem vrcholí adventní doba, to znamená postní doba. Dětem se vysvětlovalo, že když celý den vydrží nejíst, tak uvidí zlaté prasátko. Rodina mohla sednout ke štědrovečernímu stolu až po veškeré vykonané práci, až byl obsloužený dobytek, protože ten byl v každém hospodářství prvořadý. A až když se na obloze objevila první hvězda.”

Štědrovečerní hostinu zahajoval a ukončoval modlitbou hospodář. Na stole se pak mělo objevit všechno, co se během roku podařilo na poli a v zahradě vypěstovat.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Jako první chod bývalý oplatky, ty se mazaly medem. Jako další chod bývaly medem slazené kaše, krupičná, pohanková a sypaná mletým mákem. Dále bývaly polévky, nejčastěji luštěninová, fazolová, hrachová a v bohatších rodinách bývaly i čočkové, protože čočka se musela koupit, proto nebývala samozřejmostí. Následovala omáčka, které se tady říkalo černá omáčka nebo pamlsková. Dělala se ze sušeného ovoce, které se den předem namočilo, při vaření se přidala skořice, hřebíček a ořechy. Zahustila se smetanou a moukou.”

Pak přišla na řadu vánočka, která tady ale nebyla samozřejmostí. Začala se péct až na počátku 20. století. Typické tak byly spíše makovníky.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Máku je hodně, tak si každý představoval, že bude tak bohatý, kolik je makových zrníček v tom makovníku. Proto mák patří jako obřadní plodina na štědrovečerní stůl. Stejně tak ty luštěniny, které když se před vařením namočily, tak nabobtnaly, zvětšily objem, a tak si každý myslel, že bude tak zdravý a mít všeho takový dostatek, jako ten nabobtnalý hrách nebo ostatní plodiny.”

Lidé jídlo zapíjeli čajem, především z bylinek. Na závěr pak sáhli po ovoci, ze kterého věštili. Také dodnes v mnoha rodinách rozkrojí na Štědrý den jablko v očekávání, že uvnitř bude hvězdička znamenající zdraví.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000023314/muzeum-pripomnelo-jak-drive-vypadala-stedrovecerni-tabule