Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzejní škola zamířila do online prostoru, přihlásit se může více posluchačů

Muzeum Novojičínska postupně přesouvá své projekty do online prostoru. Poprvé se prostřednictvím počítačových obrazovek koná i Muzejní škola nejen pro seniory nebo program pro zrakově postižené.

Muzejní škola nejen pro seniory si dává za cíl probudit u veřejnosti zájem o regionální historii. Vzdělávací projekt se uchytil a 19. dubna začíná už jeho sedmý ročník, ovšem v distanční premiéře. Organizátoři se tak rozhodli proto, že vládní omezení narušila už i podzimní kurz.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Podařilo se nám osobně setkat jen jednou, pak přišla omezení. Takže jsme vyčkávali, co bude, a nakonec jsme se rozhodli, že půjdeme formou online. Měli jsme zároveň připravené i druhé pololetí, které mělo probíhat v dubnu a v květnu, a protože omezení trvají, bude to pět probíhat online.”

Vypsáno je 6 termínů přednášek, účastníci dostanou na každou z nich do e-mailu odkaz s předtočeným výkladem. Tento způsob realizace má výhodu v tom, že počet zájemců může být neomezený. Po prvních dvou dnech zveřejnění registrace organizátoři evidovali více než 50 posluchačů.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Zájemci, kteří mají chuť se vzdělávat, a není to omezeno věkem, se mohou jen přihlásit, je to zdarma. Stačí na můj e-mail eva.sulovska@muzeumnj.cz poslat ano, mám zájem, jméno a svou e-mailovou adresu. Já si je zařadím do prezentace a budu jim každé pondělí posílat danou přednášku.”

Na tématech spolupracovali odborníci z novojičínského muzea, okresního archivu a dalších institucí. 19. dubna se účastníci školy seznámí s tradiční lidovou písničkou, dále se mohou těšit na vyprávění o rakousko-uherské expedici k severnímu pólu, nebo připomínku Jana Amose Komenského.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “V rámci přednášek si také připomeneme, jak probíhal květen 1945 v Novém Jičíně, projdeme se, virtuálně, po Štramberku s naším geologem, a určitě velmi zajímavá bude přednáška Velikonoční vajíčka a další klenoty z dílny Faberge od Kamila Rodana.”

Kromě dálkové formy tohoto projektu muzeum přetvořilo do distanční podoby i další vzdělávací program zaměřený na vlastivědná a historická témata, který připravuje ve spolupráci se Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých. Osobně se zrakově postižení mohli do zámku zatím dostavit jen jednou.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Měli možnost hapticky poznávat některé z předmětů a uměleckých děl. Mohli se jich dotýkat, zkoumat jejich tvar, materiál a podobně. V letošním roce ale nebylo možné tato setkávání realizovat osobně, proto jsme se zaměřili na setkávání online.”

Poslechnout už si mohli líčení, jak se slavil masopust, zajímavosti o Hranické propasti a v nejbližším termínu je čeká historie Hückelových vil. Tato vysílání probíhají každý třetí čtvrtek v měsíci, ovšem na rozdíl od muzejní školy živě, protože počet účastníků je menší a lze to technicky zvládnout.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Zájemci mají možnost komunikovat s přednášejícím, vstoupit do přednášky, položit konkrétní otázky, a my reagujeme na jejich zájem.”

Odkaz lze získat prostřednictvím pobočky organizace SONS v Novém Jičíně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy