To je zvuk zmenšené kopie originálního zvonu z věže kostela sv. Mikuláše v Žilině. Ten velký byl odlitý v Brodku u Přerova a zní tu široko daleko od roku 2008.
Žilinský kostel je nejstarší církevní stavbou v širokém regionu. Jeho historii významně, a mnohdy tragicky, poznamenalo to, že stojí v blízkosti toku Jičínky.
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Když se postavila věž, tak byla osazena třemi zvony. A to byla taková poměrně výjimka, že tři zvony na takovou obec, to bylo skutečně neobvyklé. Bohužel, tak jako většinu zvonů, i žilinské zvony postihl osud válek z minulého století.”
Zvony byly zabrány a roztaveny pro potřeby armád v 1. a naposledy i ve 2 světové válce. Tehdy tu byly podle záznamů dochovaných na novojičínské faře rekvírovány 3 zvony přesně 9. března roku 1942.
Po válce se v Žilině zvonilo dá se říct provizorním ne příliš kvalitním zvonem.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Který byl vyrobený z cínu. Byl to zvon svatého Mikuláše. Tento zvon byl používaný pouze jako umíráček. Ale časem prasknul a bylo doporučeno, aby se ten zvon nepoužíval, protože to může být nebezpečné. Takže bylo období, kdy nebyl v Žilině ani zvoněn umíráček, protože nebylo na čem ho odzvonit.”
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Žilina tím, řekněme, strádala, a naštěstí se místní rozhodli v roce 2008 tento hendikep napravit a vznikla myšlenka pořídit nový zvon, který by nahradil naprosto nevyhovující, jakousi náhradu, která tady byla po válce instalována. A dneska tady slyšíme zvonění žilinského zvonu i v Novém Jičíně.”
Nový zvon a moderní technologie, díky které se rozezní automaticky, přišly na 280 tisíc korun. Přispěli zdejší farníci a nejen oni.
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Myslím, že Žilinští přivítali, že i do pořízení nového zvonu se zase zapojila také německá obec Malsch, která je patronátní obec někdejším obyvatelům ze Žiliny, kteří museli Žilinu opustit po druhé světové válce.”
Zvon byl posvěcen a vyzvednut na věž kostela v květnu 2008. Starý cínový visí stále vedle něj. Následně vznikl také nápad vytvořit miniaturu nového zvonu.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Ten první nápad byl asi ten nějak poděkovat těm dárcům, kteří přispěli na odlití toho nového zvonu. Znovu jsme se spojili se zvonařskou firmou a nechali jsme odlít věrnou zmenšeninu zvonu, který je nahoře.”
Mezi lidmi už je nyní asi 500 kusů těchto mini zvonků. Slouží k propagaci, k potěšení, a také jako dary pro významné návštěvy. Jsou například i ve Vídni nebo na české ambasádě v Berlíně.