Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žilinské zvonky potěší a rozletěly se i do světa

Místní část Nového Jičína - Žilina nechala vyrobit zmenšené kopie zvonu z věže zdejšího kostela. Jsou poděkováním pro všechny dárce, kteří před lety přispěli na jeho odlití. Původní zvon byl totiž jen poválečnou nekvalitní náhradou.

To je zvuk zmenšené kopie originálního zvonu z věže kostela sv. Mikuláše v Žilině. Ten velký byl odlitý v Brodku u Přerova a zní tu široko daleko od roku 2008.

Žilinský kostel je nejstarší církevní stavbou v širokém regionu. Jeho historii významně, a mnohdy tragicky, poznamenalo to, že stojí v blízkosti toku Jičínky.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Když se postavila věž, tak byla osazena třemi zvony. A to byla taková poměrně výjimka, že tři zvony na takovou obec, to bylo skutečně neobvyklé. Bohužel, tak jako většinu zvonů, i žilinské zvony postihl osud válek z minulého století.”

Zvony byly zabrány a roztaveny pro potřeby armád v 1. a naposledy i ve 2 světové válce. Tehdy tu byly podle záznamů dochovaných na novojičínské faře rekvírovány 3 zvony přesně 9. března roku 1942.

Po válce se v Žilině zvonilo dá se říct provizorním ne příliš kvalitním zvonem.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Který byl vyrobený z cínu. Byl to zvon svatého Mikuláše. Tento zvon byl používaný pouze jako umíráček. Ale časem prasknul a bylo doporučeno, aby se ten zvon nepoužíval, protože to může být nebezpečné. Takže bylo období, kdy nebyl v Žilině ani zvoněn umíráček, protože nebylo na čem ho odzvonit.”
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Žilina tím, řekněme, strádala, a naštěstí se místní rozhodli v roce 2008 tento hendikep napravit a vznikla myšlenka pořídit nový zvon, který by nahradil naprosto nevyhovující, jakousi náhradu, která tady byla po válce instalována. A dneska tady slyšíme zvonění žilinského zvonu i v Novém Jičíně.”

Nový zvon a moderní technologie, díky které se rozezní automaticky, přišly na 280 tisíc korun. Přispěli zdejší farníci a nejen oni.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Myslím, že Žilinští přivítali, že i do pořízení nového zvonu se zase zapojila také německá obec Malsch, která je patronátní obec někdejším obyvatelům ze Žiliny, kteří museli Žilinu opustit po druhé světové válce.”

Zvon byl posvěcen a vyzvednut na věž kostela v květnu 2008. Starý cínový visí stále vedle něj. Následně vznikl také nápad vytvořit miniaturu nového zvonu.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Ten první nápad byl asi ten nějak poděkovat těm dárcům, kteří přispěli na odlití toho nového zvonu. Znovu jsme se spojili se zvonařskou firmou a nechali jsme odlít věrnou zmenšeninu zvonu, který je nahoře.”

Mezi lidmi už je nyní asi 500 kusů těchto mini zvonků. Slouží k propagaci, k potěšení, a také jako dary pro významné návštěvy. Jsou například i ve Vídni nebo na české ambasádě v Berlíně.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy