Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Voda už bytovkám a školce nebude dělat problémy, drží se v kanálech

Téměř každý vydatnější déšť ještě nedávno zatopil okolí bytových domů v Žilině a mateřskou školu pod nimi. Teď už se ale místní obyvatelé vody obávat nemusí. Provedená opatření ji drží v kanálech.

Dva bytové domy a mateřskou školu na ulici Beskydská v Žilině trápil poslední léta každý vydatnější déšť, voda kolem budov vytvořila lagunu a dostávala se do sklepů.

Josef Rivec, zastupující obyvatele domů Beskydská 442 a 443: “Největší problém tohoto prostoru byl ten, že voda z celého Puntíku a tady z těch přilehlých pozemků je svedena do silniční příkopy a ta příkopa byla napojena na stávající kanalizaci. Kanalizace se stala nefunkční z toho důvodu, že veškerá voda šla do této příčné příkopy, neudržovala se a ta voda zaplavoval tyto pozemky, zaplavoval 2 krát 12 bytových jednotek a také majetek města, tedy mateřskou školku.”

Situace se ještě zhoršila po výstavbě rodinných domků ve svahu, která zmenšila možnost vsakování vody. Louka tady byla vždy mokřinou, ale až na velké záplavy v letech 1997, 2002 nebo 2009 tady nikdy problémy s vodou nebyly.

Josef Rivec, zastupující obyvatele domů Beskydská 442 a 443: “Zhoršilo se to tady před dvěma lety a vyvrcholilo to v loňském roce, kdy tady tyto objekty byly jedenáctkrát za rok zaplaveny.”

Obyvatelé bytových domů poukazovali na problém, který způsobuje vlhkost a plísně v objektech, delší dobu a přednesli jej už loni na zářijovém jednání zastupitelstva. Výsledkem bylo namontování propustného víka na odtoku dešťové vody mezi bytovými domy a pročištění kanálu směrem od parkoviště. Na radikální nápravu si museli obyvatelé i školka počkat do letošního května.

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Veškerá voda, která teče z Puntíku, tak se soustřeďovala do této jediné šachty, která místo toho, aby přímým směrem pokračovala do vodoteče, tak byla odvedena směrem do místa, kde je bažina, kde se ta voda soustřeďuje. Nám se podařilo díky kamerovým zkouškám a díky tomu, že jsme toto území odkryli, tak jsme zjistili, že prakticky v bezprostřední vzdálenosti je dešťová kanalizace, která by tu vodu měla být schopna bez problémů odvést. Podařilo se nám zajistit firmu a výsledkem je to, že kanalizace je propojena.”

Problémová situace tak byl nakonec vyřešena během jednoho měsíce, práce vyšly na zhruba 100 tisíc korun.

Účinnost opatření už prověřilo několik vydatnějších dešťů a bouřek, vedoucí odboru správy majetku věří, že odolají i typickým přívalovým srážkám. Teď zbývá ještě dokončit některé další úpravy.

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Zhruba asi v polovině toho místa je jedna vpusť, tu bychom chtěli vyložit kamenem tak, ať se dá průběžně čistit po nějakých větších deštích. Něco podobného bychom chtěli udělat ještě o pár metrů výše. Tam bychom chtěli vpusť rozšířit a vodu zpomalit. Do budoucna, pokud by se ukázalo, že toto řešení nepomáhá, tak jsme jednali s vedením města a byl by zájem tento pozemek získat do majetku města a pokusili bychom se, možná i s dotací, vybudovat tady suchý poldr.”

Tento zmíněný travnatý pozemek nad bytovými domy, který je částečně mokřinou, je ve správě Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků