Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jedna Hückelova vila oslaví klobouky, druhá je s otazníkem

Město má po roce a půl vizi revitalizace a využití Hückelových vil. Návrh odborníků musí schválit zastupitelstvo. Následně bude moci začít s opravami, hodlá využít různé dotační programy.

Hückelovy vily koupil Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití. Radnice sestavila komisi složenou z odborníků města, kraje, architektů, zástupců Národního památkového ústavu a dalších. Vize je po roce a půl hotova a proběhla její prezentace.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny: “Vila Augusta Hückela by se měla stát takovým fenoménem, který je spojený s tím, čím Nový Jičín je, to je město klobouků. Mělo by tam dojít k propojení záměrů několika institucí národního charakteru, samozřejmě i Tonaku, měly by se tam objevit klobouky z celého světa. Budou tam výstavní prostory a předpokládáme, že tonak by si tam zřídil svou vzorkovnu. Jsou to ale určité vize, podotýkám. Samozřejmě by tam vznikly určité depozitáře, místo setkávání se, místo kultury, které by bylo sice n aperiferiii, ale na nádherné periferii města Nového Jičína.”

Vize zde také navrhuje prezentaci samotné rodiny Hückelů a díla malíře Eduarda Veitha, který se podílel na výzdobě interiérů.

Druhá vila Johanna Hückela má tři variantní řešení - sociální nebo komerční využití nebo oprava a konzervace do doby, než se najde lepší účel.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “To využití, které představil pan Polách si myslím, že je v zásadě velice rozumně. Určitě by se dala z této vily udělat opravdu velice zajímavá expozice nejen místního lokálního významu, ale i středoevropského významu. Protože jak pan Polách uváděl, Eduard Veith je skutečně významná malířská osobnost, takže ta určitě by měla mít věnovanou alespoň část té expozice spolu s klobouky, abychom ukázali, co Nový Jičín dovede střední Evropě dát.”

Už v roce 2018 radnice vyhlásila ideovou soutěž revitalizace jedné z vil - Augustovy. Přihlásilo se 6 architektonických společností. Vítěznou se stala práce studia Obenaus.

Milan Obenaus, architekt: “Co se týče toho našeho projektu, my to máme řešeno tak, že ta vila je využitelná víceméně pro cokoliv, co umožní ta její očištěná dispozice. Ta dispozice má po obvodu jednotlivé místnosti, které jsou napojeny dveřmi do chodby, a přitom ty jednotlivé místnosti jsou také propojeny. Stačí prostě něco zavřít, něco otevřít a ta dispozice může být rozdělena na různé funkční celky.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta dnešní odborná diskuze sloužila k tomu, aby bylo ještě možné tu vizi dopracovat tak, aby byla co nejlepší, a aby následně mohla jít do rady města a následně zastupitelstva, které by mělo říct ano, tímto směrem půjdeme, a mohli se vrhnout do dalších oprav a rekonstrukcí s využitím co největšího množství dotací.”

Zdrojů se nabízí několik. Příští rok by město mohlo využít havarijní program ministerstva kultury na záchranu kulturních památek a ve hře jsou také Norské fondy a evropské finance.

I tak hrubý odhad hovoří o tom, že rekonstrukce potrvá deset let. Prvním krokem by mělo bý zprovoznění vnějšího areálu a jeho zpřístupnění lidem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy