Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jedna Hückelova vila oslaví klobouky, druhá je s otazníkem

Nový Jičín |

Město má po roce a půl vizi revitalizace a využití Hückelových vil. Návrh odborníků musí schválit zastupitelstvo. Následně bude moci začít s opravami, hodlá využít různé dotační programy.

Hückelovy vily koupil Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití. Radnice sestavila komisi složenou z odborníků města, kraje, architektů, zástupců Národního památkového ústavu a dalších. Vize je po roce a půl hotova a proběhla její prezentace.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny: “Vila Augusta Hückela by se měla stát takovým fenoménem, který je spojený s tím, čím Nový Jičín je, to je město klobouků. Mělo by tam dojít k propojení záměrů několika institucí národního charakteru, samozřejmě i Tonaku, měly by se tam objevit klobouky z celého světa. Budou tam výstavní prostory a předpokládáme, že tonak by si tam zřídil svou vzorkovnu. Jsou to ale určité vize, podotýkám. Samozřejmě by tam vznikly určité depozitáře, místo setkávání se, místo kultury, které by bylo sice n aperiferiii, ale na nádherné periferii města Nového Jičína.”

Vize zde také navrhuje prezentaci samotné rodiny Hückelů a díla malíře Eduarda Veitha, který se podílel na výzdobě interiérů.

Druhá vila Johanna Hückela má tři variantní řešení - sociální nebo komerční využití nebo oprava a konzervace do doby, než se najde lepší účel.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “To využití, které představil pan Polách si myslím, že je v zásadě velice rozumně. Určitě by se dala z této vily udělat opravdu velice zajímavá expozice nejen místního lokálního významu, ale i středoevropského významu. Protože jak pan Polách uváděl, Eduard Veith je skutečně významná malířská osobnost, takže ta určitě by měla mít věnovanou alespoň část té expozice spolu s klobouky, abychom ukázali, co Nový Jičín dovede střední Evropě dát.”

Už v roce 2018 radnice vyhlásila ideovou soutěž revitalizace jedné z vil - Augustovy. Přihlásilo se 6 architektonických společností. Vítěznou se stala práce studia Obenaus.

Milan Obenaus, architekt: “Co se týče toho našeho projektu, my to máme řešeno tak, že ta vila je využitelná víceméně pro cokoliv, co umožní ta její očištěná dispozice. Ta dispozice má po obvodu jednotlivé místnosti, které jsou napojeny dveřmi do chodby, a přitom ty jednotlivé místnosti jsou také propojeny. Stačí prostě něco zavřít, něco otevřít a ta dispozice může být rozdělena na různé funkční celky.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta dnešní odborná diskuze sloužila k tomu, aby bylo ještě možné tu vizi dopracovat tak, aby byla co nejlepší, a aby následně mohla jít do rady města a následně zastupitelstva, které by mělo říct ano, tímto směrem půjdeme, a mohli se vrhnout do dalších oprav a rekonstrukcí s využitím co největšího množství dotací.”

Zdrojů se nabízí několik. Příští rok by město mohlo využít havarijní program ministerstva kultury na záchranu kulturních památek a ve hře jsou také Norské fondy a evropské finance.

I tak hrubý odhad hovoří o tom, že rekonstrukce potrvá deset let. Prvním krokem by mělo bý zprovoznění vnějšího areálu a jeho zpřístupnění lidem.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé mohou na procházku do zahrad Hückelových vil, otevřené jsou celoročně

16. října 2023 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město se snaží oživit zchátralé Hückelovy vily, proto jejich areál otevřelo veřejnosti. Lidé se nyní mohou vydat do zahrad, které obklopují tyto kulturní památky.

Do zahrad kolem novojičínských Hückelových vil pustilo město veřejnost

16. října 2023 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město Nový Jičín se snaží oživit zchátralé Hückelovy vily, proto jejich areál otevřelo veřejnosti. Lidé se nyní mohou vydat do zahrad, které obklopují tyto kulturní památky.

Ve Smetanových sadech na léto zaparkovala pojízdná kavárna

27. června 2023 19:05 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ve Smetanových sadech funguje nová mobilní kavárna s venkovním posezením. Jejího provozovatele město vybralo na základě výběrového řízení. Pokud se osvědčí, zvažuje tu radnice do budoucna vybudování kamenné kavárny.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Hudební týden ve Studénce vyvrcholil oslavou u sportovního centra

Studénka Hudebním týdnem oslavila 65. výročí založení města. Hlavní program se v sobotu odehrál u sportovního centra. Součástí bylo vyhlášení úspěšných občanů a osobnosti města.

Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Ukončili projekt Nanečisto, po prázdninách je čeká škola naostro

20. června 2024 16:01 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Budoucí prvňáčci Základní školy Františka kardinála Tomáška prošli Rytířskou stezku a ukázali, jak jsou na nástup do školy připraveni. Ukončili tak projekt pro předškoláky s názvem Nanečisto, aby po prázdninách už naostro usedli do lavic.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Jedna Hückelova vila oslaví klobouky, druhá je s otazníkem
Vydáno 15. září 2021 17:47, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Město má po roce a půl vizi revitalizace a využití Hückelových vil. Návrh odborníků musí schválit zastupitelstvo. Následně bude moci začít s opravami, hodlá využít různé dotační programy.

Hückelovy vily koupil Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití. Radnice sestavila komisi složenou z odborníků města, kraje, architektů, zástupců Národního památkového ústavu a dalších. Vize je po roce a půl hotova a proběhla její prezentace.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny: “Vila Augusta Hückela by se měla stát takovým fenoménem, který je spojený s tím, čím Nový Jičín je, to je město klobouků. Mělo by tam dojít k propojení záměrů několika institucí národního charakteru, samozřejmě i Tonaku, měly by se tam objevit klobouky z celého světa. Budou tam výstavní prostory a předpokládáme, že tonak by si tam zřídil svou vzorkovnu. Jsou to ale určité vize, podotýkám. Samozřejmě by tam vznikly určité depozitáře, místo setkávání se, místo kultury, které by bylo sice n aperiferiii, ale na nádherné periferii města Nového Jičína.”

Vize zde také navrhuje prezentaci samotné rodiny Hückelů a díla malíře Eduarda Veitha, který se podílel na výzdobě interiérů.

Druhá vila Johanna Hückela má tři variantní řešení - sociální nebo komerční využití nebo oprava a konzervace do doby, než se najde lepší účel.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “To využití, které představil pan Polách si myslím, že je v zásadě velice rozumně. Určitě by se dala z této vily udělat opravdu velice zajímavá expozice nejen místního lokálního významu, ale i středoevropského významu. Protože jak pan Polách uváděl, Eduard Veith je skutečně významná malířská osobnost, takže ta určitě by měla mít věnovanou alespoň část té expozice spolu s klobouky, abychom ukázali, co Nový Jičín dovede střední Evropě dát.”

Už v roce 2018 radnice vyhlásila ideovou soutěž revitalizace jedné z vil - Augustovy. Přihlásilo se 6 architektonických společností. Vítěznou se stala práce studia Obenaus.

Milan Obenaus, architekt: “Co se týče toho našeho projektu, my to máme řešeno tak, že ta vila je využitelná víceméně pro cokoliv, co umožní ta její očištěná dispozice. Ta dispozice má po obvodu jednotlivé místnosti, které jsou napojeny dveřmi do chodby, a přitom ty jednotlivé místnosti jsou také propojeny. Stačí prostě něco zavřít, něco otevřít a ta dispozice může být rozdělena na různé funkční celky.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta dnešní odborná diskuze sloužila k tomu, aby bylo ještě možné tu vizi dopracovat tak, aby byla co nejlepší, a aby následně mohla jít do rady města a následně zastupitelstva, které by mělo říct ano, tímto směrem půjdeme, a mohli se vrhnout do dalších oprav a rekonstrukcí s využitím co největšího množství dotací.”

Zdrojů se nabízí několik. Příští rok by město mohlo využít havarijní program ministerstva kultury na záchranu kulturních památek a ve hře jsou také Norské fondy a evropské finance.

I tak hrubý odhad hovoří o tom, že rekonstrukce potrvá deset let. Prvním krokem by mělo bý zprovoznění vnějšího areálu a jeho zpřístupnění lidem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000027487/jedna-huckelova-vila-oslavi-klobouky-druha-je-s-otaznikem