Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Minulost Kravařska provází legenda o vlkodlakovi, ožila v Muzeu Novojičínska

S novým projektem, který návštěvníky zavede do zaniklého světa mýtů dávného Kravařska, přichází Muzeum Novojičínska. Impulsem byl mimo jiné nález pověsti o vlkodlakovi, který údajně řádil v nedalekých lesích.

Představit minulost Kravařska prostřednictvím bájí a legend. To je záměr, se kterým přichází Muzeum Novojičínska v rámci projektu Acta Mythologica - Do nitra starého světa. Setkání první mělo podtitul Vlkodlak. Jeho cílem bylo podívat se podrobně na problematiku lykantropie.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Dnes 15. září se setkáváme v den výročí smrti německého etnografa Stephana Weigla, v jehož písemné pozůstalosti jsme našli nepublikovaný rukopis pověsti, která nese v originále název Wehrwolf in Blattendorf, tedy v překladu Vlkodlak v Blahutovicích.”

Součástí komponovaného pořadu byla i dramatizace této pověsti v podání Statického divadla Ostrava nebo komentované výstavy, první z nich s názvem Kvílení aneb vlkodlaci v nás.

Martin Jiroušek, filmový historik, publicista, specialista na horor: “Já jsem tady přispěl přehlídkou toho, co tady vyšlo na téma vlkodlaka v české knize od 19. století. Jsou tady i tištěné plakáty, takže česká tištěná kultura.”

Druhá výstava představuje obrazy ze série Rotkäppchen neboli Červená Karkulka.

Oľga Paštéková, výtvarnice: “Je to taková hra, je to vztahu mezi člověkem a zvířetem, mezi člověkem a přírodou, ale i mezi a mužem a ženou.”

Večer ukončila panelová diskuze na téma Mezi vlkem a vlkodlakem. Podobný komponovaný pořad chtějí v muzeu opakovat každý rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy