Představit minulost Kravařska prostřednictvím bájí a legend. To je záměr, se kterým přichází Muzeum Novojičínska v rámci projektu Acta Mythologica - Do nitra starého světa. Setkání první mělo podtitul Vlkodlak. Jeho cílem bylo podívat se podrobně na problematiku lykantropie.
Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Dnes 15. září se setkáváme v den výročí smrti německého etnografa Stephana Weigla, v jehož písemné pozůstalosti jsme našli nepublikovaný rukopis pověsti, která nese v originále název Wehrwolf in Blattendorf, tedy v překladu Vlkodlak v Blahutovicích.”
Součástí komponovaného pořadu byla i dramatizace této pověsti v podání Statického divadla Ostrava nebo komentované výstavy, první z nich s názvem Kvílení aneb vlkodlaci v nás.
Martin Jiroušek, filmový historik, publicista, specialista na horor: “Já jsem tady přispěl přehlídkou toho, co tady vyšlo na téma vlkodlaka v české knize od 19. století. Jsou tady i tištěné plakáty, takže česká tištěná kultura.”
Druhá výstava představuje obrazy ze série Rotkäppchen neboli Červená Karkulka.
Oľga Paštéková, výtvarnice: “Je to taková hra, je to vztahu mezi člověkem a zvířetem, mezi člověkem a přírodou, ale i mezi a mužem a ženou.”
Večer ukončila panelová diskuze na téma Mezi vlkem a vlkodlakem. Podobný komponovaný pořad chtějí v muzeu opakovat každý rok.