Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně od roku 2022 nebude jezdit baby a senior taxi, radnice službu ruší, byla nevyužívaná a drahá

Baby a senior taxi v Novém Jičíně skončí k 31. prosinci roku 2021, oznámila to tamní radnice. Vedení města už dříve upozorňovalo, že služba je dlouhodobě málo využívaná a nehospodárná. Určená byla seniorům starším 65 let, hendikepovaným s průkazem ZTP nebo ZTP/P a dětem do čtyř let věku s doprovodem.

Stanislav Kopecký, starosta Nového Jičína: "Několikrát jsme se snažili službu zatraktivnit a snížit náklady na její provoz. Prodloužili jsme provozní dobu taxi a navýšili počet jízd v měsíci. Vloni jsme dokonce upustili od poplatku za vydání průkazu, který občana opravňuje k užití služby, a rozšířili síť nástupních a výstupních míst. Přesto zájem o baby a senior taxi stagnuje." 

Baby a senior taxi v Novém Jičíně funguje od jara 2018. Uživatelé taxi platí za jednu jízdu 20 korun, měsíčně si mohou dopravce přivolat osmkrát. Službu nejprve provozovaly městské technické služby, později radnice vybrala soukromou společnost, ta jezdí od října 2019. Město na provoz této služby ročně přispívalo 726 tisíc korun, podle starosty se navíc cena jízdného za jeden kilometr v některých měsících dostala i nad sto korun. Lidé během jedné jízdy ve městě v průměru ujeli necelé tři kilometry. 

Stanislav Kopecký, starosta Nového Jičína: "A to považujeme za velmi nehospodárné. V našem městě funguje velmi dobře městská hromadná doprava, kde lidé nad 65 let mají cestování zdarma."
Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “V průběhu dvou let jsme dělali určité dílčí úpravy, o kterých jsme si mysleli, že nám pomohou tu službu zefektivnit a že přinesou ten kýžený výsledek, to znamená snížení toho nákladu na jeden kilometr. Ať už jsme odpustili poplatek za vydání průkazu baby a senior taxi, navýšili jsme počet jízd, rozšířili jsme nástupní a výstupní stanice. Dále jsme přistoupili i k terénnímu vydávání průkazů, zapojili jsme do vydávání průkazů i Senior point, ale přesto se nám nedaří tu službu zefektivnit, zlevnit.”

Nový Jičín momentálně připravuje nové jízdní řády MHD, v návaznosti na tuto situaci se proto částečně přeorganizují autobusové linky. Město po konzultacích s obyvateli také mírně navýší počet spojů. Přibude i spojení k nákupnímu centru na rozhraní Nového Jičína a Šenova, cestující budou moci využít také nové přímé autobusy mezi sídlištěm Loučka a místní částí Kojetín.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy