Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svatováclavské posvícení na ambasádě ve Vídni ozdobily i novojičínské klobouky

Muzeum Novojičínska představilo v rámci tradiční akce Svatováclavské posvícení své sbírkové fondy na velvyslanectví ve Vídni. Jeho exponáty byly součástí celkové prezentace Moravskoslezského kraje.

Radek Polách z Muzea Novojičínska na konci září balil desítky krabic s unikátními klobouky, které jsou ve sbírkovém fondu muzea, aby s nimi vyrazil do Vídně. 222 let trvající tradice kloboučnictví v Novém Jičíně byla prezentována v propagace Moravskoslezského kraje na akci českého velvyslanectví v Rakousku nazvané Svatováclavské posvícení.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Kde se sejdou všichni diplomaté, ambasadoři a další významné posty na poli zahraničních vztahů v rámci nejen Vídně, ale prakticky celého světa. Akce bude také takovým vyvrcholením ukončení mandátu naší paní velvyslankyně.”

Na pozici velvyslankyně v Rakousku končí Ivana Červenková. Pro příležitost této výstavy vybralo muzeum především klobouky z meziválečného období. Na české ambasádě si hosté ale mohli prohlédnout i jeden z nejstarších cylindrů z dílny Johanna Hückela.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Které měla své sídlo tehdy v té první půlce 19. století na dnešní ulici Dolní brána, a tento klobouk, jeden z nejstarších ve sbírkách Muzea Novojičínska, odráží tu prozíravost rodinné firmy, která po roce 1865 jako první v celém Rakousko-Uhersku instalovala do výroby parní stroj a stala se zakladatelem mechanizované výroby klobouků vůbec ve střední Evropě.”

Dalšími unikáty, kterými se muzeum v Rakousku prezentovalo, byly i klobouk, které šly na export do různých zemí světa.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Do Bolívie například církevní klobouky, taktéž mexické sombrera, které se v Novém Jičíně vyráběly a stále vyrábějí, dále různé fezy. Zkrátka budou tam prezentovány klobouky a pokrývky hlavy z celé škály toho, co u nás v depozitářích máme.”

A je čím se pyšnit. Muzeum uchovává více než pět tisíc pokrývek hlavy, což představuje jednu z největších sbírek na světě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy