Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den s mottem "Pomáháš, pomáháme" ukázal, že na problémy tu lidé nejsou sami

Po třech letech se do Nového Jičína na Masarykovo náměstí vrátila akce, která si dává za cíl prezentovat sociální služby. Populární formou lidem ukázala, že tu v případě mnohých problémů nejsou sami.

Den sociálních služeb, letos pod názvem “Pomáháš, pomáháme”, na jednom místě, na Masarykově náměstí, prezentoval najednou na 30 organizací a služeb, které v Novém Jičíně poskytují pomoc v různých oblastech života, ať už handicapovaným lidem, seniorům, rodinám i dětem v krizových situacích nebo lidem bez domova.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Sociální služby jsou jako Popelka, vždycky se o ně lidi začnou zajímat, teprve až když je začínají potřebovat. A jenom třeba to povědomí, že občané Nového Jičína vědí, že tu jsou nějaké sociální služby, že se mají kam obrátit, tak to už je velká deviza této akce. Oni nemusí znát všechny služby, nemusí vědět konkrétně, kdo jim pomůže, ale je to opravdu o tom, aby měli obecné povědomí o tom, že když potřebují, někdo jim pomůže.”

Prezentovaly se zde velké služby, jako jsou Charita a Slezské diakonie, rodinná centra, domovy pro seniory a zdravotně postižené, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, protidrogová prevence. Byla zde i řada různých poraden nebo také sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi, která v Novém Jičíně působí třetím rokem.

Kateřina Melicharová, Centrum sociálních služeb Ostrava: “Kromě naší sociálně aktivizační služby působí v Novém Jičíně také rodinná poradna, která má projekt dejme dětem dětství, ten souvisí s domácím násilím, zajíždí zde krizové centrum a pak je ještě součástí organizace náhradní rodinná péče, kde se řeší pěstounství. Ta úzce spolupracuje s OSPOD. Naše služba je v povědomí, protože my poskytujeme podporu a prevenci rodinám, které jsou sociálně vyloučené, mají to složité, tak, aby se mohly zapojit do běžného života.”
Irena Blablová, koordinátorka, Dobrovolnické centrum ADRA: “My vždy vítáme příležitost prezentovat dobrovolnictví široké veřejnosti, abychom ukázali, že dobrovolnictví je něco úplně běžného, obyčejného, a že vzájemná pomoc lidí by měla být to, co nás drží pospolu.”

Dobrovolníkem, který se chce věnovat osamělým seniorům, zdravotně postiženým nebo vyloučeným dětem, se může stát každý, kdo má minimálně 15 let.

Irena Blablová, koordinátorka, Dobrovolnické centrum ADRA: “Kdyby si někdo chtěl vyzkoušet dobrovolnictví jen tak, nanečisto, tak by mohl 4. října, kdy pořádáme takovou jednorázovou akci v Domově Duha. Tak přijďte, vyzkoušejte si to nezávazně a uvidíte, že to vlastně vůbec nic není.”

Akci “Pomáháš, pomáháme” podpořil doprovodný program, vystoupily dětské soubory, například žáci zdejšího Odborného učiliště a praktické školy nebo skokani přes švihadla Střediska volného času Fokus.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy