Policejní hlídka se služebními psy způsobila před pár dny rozruch v chatové oblasti u Nového Jičína. Majitelé zahradních objektů si tu ale mohli oddechnout, nikoho nevykradli, šlo o preventivní kontrolu.
Tomáš Veselý, PČR, SZKČ Nový Jičín: “Při kontrole chat se samozřejmě nejvíce zaměřujeme na kontrolu oken a dveří, zda nedošlo k jejich násilnému otevření a zda uvnitř chaty není nějaký nezvaný host. V případě vloupání využíváme u služebních psů zejména jejich výborný čich, díky kterému jsou psi schopni avizovat například ukrytou osobu i na delší vzdálenost.”
majitelka chaty: “Už před dvaceti lety, když manžel žil, tak jsem tam dali mříže a měli jsme tu pořád psa. V poslední době tu nebylo nic vykradené, ale před více lety my dvakrát a ještě jedni taky.”
René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Policejní hlídky z uzeného odboru v Novém Jičíně v zimních měsících pravidelně cíleně, ale i taky nepravidelně a vlastně náhodně procházejí různé zahrádkářské osady, chatové oblasti a kontrolují, zda jednotlivá obydlí jsou řádně zajištěny a není do nich provedeno vloupání. Například v tomto měsíci, to znamená v únoru, policisté z jednotlivých obvodních oddělení provedli několikrát takovéto kontroly, zkontrolovali zhruba 400 chat, kdy naštěstí všechny byly v pořádku. V rámci takovýto kontrolo například v loňském roce policisté zadrželi dvě osoby, a to ženu a muže, kteří se vloupávali do zahradních chatek a hlavně do rekreačních bydlí a to Trojanovicích v části Ráztoka.”
Policisté tady apelují na majitele chat, aby si je řádně zabezpečili v době jakékoliv delší nepřítomnosti, a i tak je čas od času zkontrolovali. Případně se na kontrolách domluvili se sousedy, kteří v osadě přebývají častěji.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Důležité je nenechávat na pozemku jakékoliv nářadí nebo žebříky, díky kterým by mohlo dojít snadno ke vniknutí do objektu. Také nedoporučujeme nechávat v chatách různé cennosti. Důležité je také chaty zabezpečit jak elektronickými zabezpečovacími zařízeními, tak také mechanickými, mezi ty můžeme zařadit kvalitní vstupní dveře, okenice nebo zamřížování oken. Mezi ty elektronické zabezpečovací zařízení patří například infrazávora a nebo detektor pohybu. Pokud je podezření, že došlo k vloupání do rekreačního objektu, určitě doporučujeme do tohoto objektu nevstupovat, mohl by se třeba na místě nacházet pachatel, mohl by být agresivní, popřípadě tím vstupem by mohly být znehodnoceny důležité kriminalistické stopy, které by do budoucna třeba mohly vést k ustanovení pachatele toho konkrétního vloupání. Lidé by po zjištění vloupání neměli nic uklízet ani kolem chaty, udělat musí jen jediné volat na linku 158 a počkat na příjezd policie.”
Všechny tyto i další rady jsou podrobně popsány v preventivním projektu police s názvem Zabezpečte se. Součástí projektu je i mobilní aplikace.