Fibichovo náměstí vzniklo, podle historických plánů, teprve počátkem 20. století, poblíž cesty na Skalky. Na starších fotografiích z roku 1945 a 1985 je vidět, že bylo vždy plné zeleně. Podle radnice už ale dosavadní lípy dožívají. Město proto plánuje rekonstrukci centrální plochy.
Hana Hůlová, odbor životního prostředí: "Stav dřevin v této lokalitě je neutěšený, byly zničeny předchozími nevhodnými ořezy. Úpravy stromů byly vedeny zejména z pohledu ochranného pásma vedení elektrického napětí. Koruny jsou ořezané, ztrácejí stabilitu, opakovaně se musejí vkládat finanční prostředky do opakovaných ořezů a lokalita zasluhuje celkovou rekonstrukci, aby byla kvalitní součástí městské zeleně v Novém Jičíně."
Prvním krokem bude přeložení elektrických kabelů a veřejného osvětlení pod zem. Poté dojde na rekonstrukci zeleně, při níž poklesne počet dřevin zhruba na třetinu současného počtu. Nové stromy by měly být zasazeny už odrostlé, aby zeleň začala plnit svou funkci co nejdříve.
Petra Křenková, zahradní architektka: "Stromů bylo původně 28, zkusíme je zachovat, ale ne v původním počtu, protože tam budeme dávat jiný druh dřevin, které mají širší koruny, takže jich bude míň."
Plán počítá se skácením zeleně a návrhe nového mobiliáře, laviček, odpadkových košů a programové náplně. Druhé veřejné projednání plánu na rekonstrukci prostoru navštívilo v pondělí, 16.2. zhruba 15 lidí. Většina obyvatel oblasti podpořila variantu, která počítá s jednorázovým omlazením zeleně.
Josef Pustějovský, obyvatel náměstí: "První nešťastný ořez se dělal v pětašedesátém roce, dodnes si to pamatuji, protože zbytky toho jsem měl ještě na půdě na topení. Otec tenkrát šel do důchodu, takže ten termín mám naprosto jasný, od té doby ty lípy prožily ještě další radikální ořez a dneska jediná možnost je ta, že dokud nebude ta elektrika v zemi, aby pro ty stromy byl prostor, nic se tam nezmění."
Zdeněk Strnadel, obyvatel náměstí: "Pokud na to město má peníze, tak by se to mělo udělat všechno najednou. Celý Fibichovo náměstí, nejenom ten prostředek, i ty kouty, rozšířit silnici, udělat ty zákruty větší, aby tam mohli popeláři, ať se nevyváží ta hlína, a udělat kategorický řez, ať naši vnuci na nás vzpomínají v dobrém."
Proti radikální variantě ale vystoupil například místní výtvarník Jan Zemánek. Poukazoval především na enormní zatížení prachem v regionu Novojičínska, který právě zeleň pomáhá eliminovat, a také na nepoměr v počtu skácených a zasazených stromků na samotné ploše náměstí.
Petr Orel (SZ), předseda komise pro životní prostředí: "Samozřejmě ta výtka je v pořádku, na druhé straně je třeba si uvědomit, v jakém zdravotním stavu ty stromy jsou a je to otázka několika let a stejně by ten prostor vynutil rozsáhlou rekonstrukci a postupné odstranění těch lip. My jsme to v komisi velmi podrobně projednávali a domnívám se, že to radikální řešení je na místě."
Radnice během několika týdnů osloví formou anketních lístků obyvatele oblasti s otázkou, zdali si přejí spíše variantu rychlou nebo postupnou. Přeložení elektrického vedení pod zem by mělo přijít na řadu v létě, práce na obnově zeleně buď na podzim nebo až příští rok.