Do letošního pátého ročníku participativního rozpočtu Studénka obdržela rekordní počet navržených záměrů. Své nápady na vylepšení života ve městě odevzdalo sedm lidí. Po posouzení příslušnými odbory města a pracovní skupinou rozhodla rada města o těch, které postoupí do veřejného hlasování. Jsou čtyři.
Petr Brož, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Meteostanice města Studénky. Celkové využití je pro město, pro lidi informovat jaké je aktuální počasí. Myslím si, že lidé by mohli mít data přímo z města a ne z nějakých meteostanic, které jsou vzdálené kilometry odtud. Finanční rozvaha předpokládá investici kolem 50 tisíc korun.”
Meteostanice by měla být umístěna u budovy radnice, a také další projekt, který postoupil do finálního výběru, se týká centra města.
Jakub Till, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Oživení prostoru u budovy Kotvice. U té budovy jsou nevzhledné jehličnaté stromy. Ve svém projektu navrhuji odstranění těchto jehličnatých stromů a ty by měly být nahrazeny okrasnými stromy. Jsem Studeňák, bydlím tady a myslím si, že ta lokalita by mohla být pěknější.”
I tento projekt počítá s investicí okolo 50 tisíc korun.
Dušan Gergö, předkladatel projektu: “Já jsem přihlásil projekt Pumptrack, je to pumptracková dráha pro koloběžky, in line brusle a kola. Je to pro všechny sportující lidí. Žádná taková atrakce tady pro děti není, neexistuje tady skatepark a vlastně našel jsem prostor tady vedle BMX dráhy, kde si myslím, že ta kola jsou k sobě, takže proto tady. Pořízení té dráhy jsem odhadl na nějakých 200 tisíc korun plus terénní úpravy, takže moje rozvaha je 280 tisíc.”
Lukáš Vlk, předkladatel projektu: “Pro participativní rozpočet navrhuji solární dobíjející a servisní stanici. Tato stanice by měla sloužit cyklistům k bezplatnému dobytí elektrokol, elektrokoloběžek a také mobilních telefonů. Zároveň by součástí stanice měl být i kompresor a základní sada pro opravu kola. Ideální umístění této stanice se mi jeví u koupaliště ve Studénce, jelikož je to poblíž cyklostezky a v letních měsících koupaliště navštěvují i občané okolních vesnic a měst.”
Tři projekty, které naopak do hlasování nepostoupily, jsou Stromy, které spojují, vzdělávací prostor s kavárničkou v motorovém voze a úprava pomníku Rudé armády a obětem druhé světové války před zámkem.
Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: ”Důvody byly, u jednoho projektu finanční náročnost a ty další dva byly postoupeny do jakési možné pozdější realizace. Je tam například jiný záměr města v tom místě a u toho jednoho se v podstatě jedná o jakousi údržbu, a taky o dlouhodobý projekt, který se tu bude zpracovávat spíše v jiné formě.”
Ze čtveřice představených soutěžních projektů mohou lidé své favority vybírat od 15. března do 15. dubna.
Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Hlasovat mohou buď tady v informačním centru, kdy před informačním centrem je umístěn box, do kterého vhodí vyplněný formulář, takže buď tady osobně, a nebo mohou hlasovat online, na webových stránkách města. Lidé hlasují tak, že nejprve si označí jeden projekt a pak mají možnost dát ještě hlas druhému, případně třetímu.”
Anketa bude vyhodnocena a vítěz bude znám v květnu. Realizované projekty se musí vejít do rozpočtu 292 600 korun.