Jekatěrina Navrockaja přišla do Dobrovolnického centra před třemi lety. Přestože se sama stará o postiženého syna, zbývají jí ještě síly na pomoc druhým. Připojila se tak k sedmi desítkám dobrovolníků, kteří na Opavsku působí.
„Každý dobrovolník u nás musí projít psychologickým testem, potom projdou odborným školením a pak si sami vybírají, kam by asi šli.“ říká Ivana Kramná z Dobrovolnického centra Elim v Opavě.
Do Psychiatrické nemocnice v Opavě dochází Jekatěrina Navrockaja každý týden. Skupinku žen zná jménem.Povídá si s nimi jednoduše o tom, jak se mají a pak přemýšlí, jak jim společně strávený čas zpestřit.
„Já s těmi lidmi dělám muzikoterapii: tancujeme, zpíváme, kreslíme, procvičujeme ruce s míčky.“ říká Jekatěrina Navrockaja, dobrovolnice v Psychiatrické nemocnice v Opavě.
„Je to zlepšení nálady, změna celodenního stereotypu, aktivizační činnost je pro ně důležitá." chválí práci dobrovolnice vrchní sestra Lenka Červená z gerontopsychiatrického odd. Psychiatrické nemocnice v Opavě.
Eva Hlaváčová zase pomáhá v Komunitním centru Anima Viva. Pracuje zde s mentálně postiženými klienty. Právě společně soustředěně stříhají a lepí – společně totiž vyrábějí vánoční přání.
„Tihle lidé přemýšlejí trochu jinak, než lidé bez hendikepu. Člověk se musí naladit na jejich vlnu.“ říká Hlaváčová
Obě ženy byly za svou ochotu pomáhat ještě spolu s dalšími dobrovolníky oceněny zvláštní cenou. Přestože cena Křesadlo se v republice uděluje téměř dvacet let, v Opavě to bylo poprvé.Šest oceněných vybírala porota mezi 32 zaslanými návrhy.
„Ve svém volném čase, bez nároku na odměnu dělají něco pro někoho druhého.Tou cenou bychom je chtěli pochválit, ohodnotit.“ říká Ivana Kramná z Dobrovolnického centra Elim v Opavě.
Ocenění, které dobrovolníci převzali, nebylo jen symbolické, ale také funkční. Stejně jako to dokáže toto křesadlo, jsou i oni těmi, kdo pomáhají vykřesat jiskry lidství.