Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pět současných výtvarníků v Domě umění

  • Opava,

Dům umění představuje současné výtvarníky. K vidění zde jsou díla sochaře Jaroslava Koléška, malby Iva Sumce a Václava Rodka, digitální tisky Antonína Gavlase nebo fotografie Michaely Spurné. Ohlédnutím do minulého století jsou pak obrazy malíře a ilustrátora Josefa Čapka.

Atrium Domu umění patří sochaři Jaroslavu Koléškovi. Jeho objekty z plastu, bronzu, skla i betonu impozantně vyplňují toto místo a představují průřez jeho tvorbou od roku 1999.

"Díky tomu prostoru jsme sem mohli umístit sochu Misionář, který nikdy nebyl vystaven v interiéru. Má totiž skoro čtyři metry," popisuje Martin Sněhota z Důmu umění.

V sousedním výstavním prostoru, kostele sv. Václava, rozložil své digitální tisky Antonín Gavlas. Ty představují průhled do meditativního, snového prostoru. Výstavu doplňují i mramorové sochy.

Ivo Sumec a Václav Rodek, kteří vyučují na Fakultě umění v Ostravské univerzity, v rámci společné výstay představují jakési ohlédnutí za běžnými předměty, které jsou zachyceny ve formě zátiší.

Pětici současných tvůrců doplňuje fotografka Michaela Spurná, která nyní studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. V Opavě je k vidění dokumentární cyklus U nás, který zobrazuje její rodinu a přátele.

Naopak do minulého století se vrátíme s několika zapůjčenými obrazy z ostravské Galerie výtvarného umění, které namaloval Josef Čapek.

„Nejstarší obraz je tam z r. 1914 a poslední je z doby, kdy už byl v koncentračním táboře z r. 1942," upřesňuje Sněhota.

Obava o osud nejen svůj, ale i republiky je z Čapkových obrazů znát. Stejně jako prvky kubismu, které jeho malby nesou.

Nahlásit chybu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail