Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Tomáš Petreček se chystá na Nanga Parbat

  • Opava,

Horolezec Tomáš Petreček se chystá na expedici do Himalájí. S Markem Holečkem se pokusí o výstup na 9. nejvyšší horu světa – Nanga Parbat. Vybrali si prvovýstup jižní, tzv. Rupálskou stěnou, která patří s převýšením 4 600 m k nejvyšším na světě.

Tak to je ona – Nanga Parbat neboli Nahá hora. Vrchol se vypíná do výšky 8 125 metrů nad mořem. Je to první osmitisícovka, na kterou se kdy člověk pokusil vylézt, a to už na konci 19. století. I pro Tomáše Petrečka má tato hora zvláštní kouzlo.

V mládí jsem o Nanga Parbat četl články, knížky. Byla to pro mne jedna z hor, které mne lákaly. Ale tehdy jsem ještě vůbec nevěděl, že se na nějaké osmitisícovky podívám,“ vzpomíná horolezec Tomáš Petreček.

Teď si plánuje, že se o Nanga Parbat pokusí. Na cestu do Himalájí s sebou vezme ještě Marka Holečka – parťáka z expedice na jinou osmitisícovku Gašerbrum I. Před třemi lety zůstali 700 metrů pod vrcholem. Počasí jim nedovolilo jít dál. Nakonec byli rádi, že v pořádku sestoupili dolů.

„Tam se pozná, jaký ten člověk je a jestli ti dva lidé mohou spolu být. A to se nám vyplatilo a ukázalo se, že nám to spolu může fungovat,“ říká Petreček.

Horolezci se chystají na prvovýstup jižní, Rupálskou stěnou. Která je svým téměř pětikilometrovým převýšením nejvyšší na světě. 

"Ta trasa nebyla ještě nikdy slezena ani vylezena nahoru. Nevíme vůbec jaké tam budou podmínky, jak to tam bude  průstupné. To všechno zjistíme až na místě,“ přemýšlí horolezec.

Nahlásit chybu