Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Hláska – dominanta Opavy po staletí

  • Opava,

Už po několik století je výraznou dominantou Opavy vysoká bílá věž. Dříve sloužila k oznamování nebezpečí, požárů i důležitých událostí ve městě. Odtud pochází i její název – Hláska. Spolu s námi teď můžete vystoupat na vrchol a pokochat se pohledem na město i nedaleké Jeseníky.

Tak se seznamte: tato elegantní, štíhlá, 60 metrů vysoká věž stojící na opavském Horním náměstí se jmenuje Hláska. Postavena byla v 17. století a jejím výhradním posláním bylo informovat o tom, co se ve městě děje a také varovat před nebezpečím. To dělal hlásný.

"Ten hlásil nebezpečí, které může městu hrozit nebo i požár, protože z věže viděl do velké dálky," poučila nás Tereza Bílá z Turistického informačního centra.

Časem svůj význam věž ztratila. Ovšem našla nový: milovníci pohledu z ptačí perspektivy mohou po příkrém schodišti vystoupat nahoru a kochat se nádherným rozhledem a to nejen na město, a při troše štěstí také na nedaleké Jeseníky. Stejně, jako to udělali ještě během školního roku studenti opavské zdravotnické školy v rámci výuky.

„V rámci školního vzdělávacího programu máme jedno z maturitních témat Opavu.takže jsme dnes hodinu a půl strávili procházením pamětihodností, kde nás studenti seznamovali s historií a se zajímavostmi v anglickém jazyce. Zakončili jsme to prohlídkou na Hlásce,“ říká učitelka Jitka Matýsková,

Věž, která je dnes součástí budovy, ve které sídlí vedení opavského magistrátu, je přístupná i veřejnosti. Lidé se sem přicházejí pokochat pohledem na město z nezvyklého úhlu. Na osmiboký ochoz stoupají především turisté. Ale přicházejí i místní, často opakovaně.

Výstupy na Hlásku organizuje Turistické informační centrum každou sobotu od 10 do 17,00 hodin. A to až do 29. září. Pro skupinu zájemců mohou průvodci uspořádat samostatnou prohlídku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy