Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tomáš Vůjtek napsal hru pro Slezské divadlo

  • Opava,

Slezské divadlo uvedlo v české premiéře představení s názvem 290 kilometrů, které pro zdejší divadelní soubor napsal současný ostravský dramatik Tomáš Vůjtek. Odehrává se v minulém století v opavských reáliích a se zdejšími historickými osobnostmi.

290 kilometrů v názvu autorské hry napsané pro činoherní soubor Slezského divadla naznačuje vzdálenost z Opavy do Vídně.Líčí nejen události roku 1918, ale také se vrací do minulosti i let následujících. Na historických faktech vystavěl příběh ostravský dramatik Tomáš Vůjtek

"Já mám rád dějiny v tom, že jsou natolik absurdní, že si ty příběhy nevymyslíte ani v těch nejdivočejších snech, když se na ně dobře podíváte.“ říká autor hry Tomáš Vůjtek.

Očima služky Antonie, která pochází z česko-německé rodiny, vypráví příběh slezské metropole, která po rozpadu Rakousko – Uherské monarchie ztrácela svůj lesk a najednou zde nebylo společné místo pro Čechy i Němce, kteří tady vedle sebe dříve žili.  Antonie je českou služkou v privilegované německé rodině opavských právníků.

"Ona je vlastně vypravěčka celého příběhu.  Vždycky vystupuje z té role a komentuje to dění,“ říká představitelka hlavní role Sabina Muchová.

Přestože je hra plná děsivých skutečností, je prodchnutá absurdním humorem, který závažnému tématu, jakým otázka soužití Čechů a Němců  je , dává alespoň trochu lehkosti.

"Pro mne je to asi nejvíc hra o konci světa. O tom, že ten svět, kterému jsme rozuměli je pryč, už odchází,“  svěřil se režisér Ivan Krejčí.

Příběh je plný skutečných reálií i osobností, které byly s německým Troppau a později českou Opavou spjaté. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy