Příběh Prodané nevěsty začíná v době národního obrození, kdy operu Bedřich Smetana na libreto Karla Sabiny napsal a díky nově přidaným postavám, se odvíjí až do současnosti. Autoři představení si vzali za základ první verzi tohoto díla z r. 1866. Tehdy bylo slyšet z jeviště kromě zpěvu i mluvené slovo.
„My jsme se snažili po hudební stránce vrátit k původnímu znění. Máme dokonce orchestr ve stejném počtu hudebníků i rozesazení tak, jako to měl Smetana, akorát máme moderní nástroje,“ vysvětluje dirigent Vojtěch Spurný.
Nyní ale orchestr sedí na jevišti a je součástí příběhu. Dirigentem je sám autor díla Bedřich Smetana. Na jevišti se objeví také další historické osobnosti Třeba Tomáš Garrique Masaryk nebo Zdeněk Nejedlý, které jsou součástí příběhu
„Já jsem operu nechal trochu cestovat časem.Od vlastně doby jejího vzniku, od národního obrození, přes období první republiky a padesátá léta do současnosti,“ objasňuje své pojetí režisér Lubor Cukr.
Příběh lásky Jeníka a Mařenky zůstává ale stejný. Místní dohazovač Kecal neuspěje s domlouváním sňatku Mařenky a Vaška. A Jeníkovi se podaří z něj naopak vymámit kromě milované nevěsty ještě 3 000 zlatých.
Roli Jeníka ztvárnil člen operního souboru Slezského divadla Juraj Nociar.
Mařenku si odskočila do Opavy zazpívat sólistka opery Národního divadla Jana Sibera: „Je to moje první Mařenka," usmívá se, "v tomto provedení je to krásná lidová zpěvohra, kde zpěvy působí přirozeně, radostně.“