Jam session s beatniky aneb literatura na jevišti

  • 5. prosince 2018,
  • 18:04,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Studenti gymnázia vyrazili na hodinu literatury do divadla. Během hodinového představení s názvem Jam session s beatniky se seznámili s poezií generace tzv. beatniků a doplnili si tak učivo k maturitě. V hledišti si verše vyposlechli se zájmem i ti, kteří by se do jejich čtení jen těžko pustili.

Reklama

Beatnická generace – látka z hodiny literatury, maturitní otázka i povinná četba…. A samozřejmě také hnutí, které vzniklo v polovině minulého století v Americe a vyznačovalo nonkonformním způsobem života. Namísto memorování těchto informací v lavicích vyrazili studenti do divadla.

Během několika desítek minut se mohli seznámit nejen s díly slavných autorů, ale také s filosofií a životem, který příslušníci beat generation vedli.

„Myslím, že ta beatnická poezie je z takových, které jsou mladým lidem hodně blízké. Nechybí tam večírky, láska, sex… a vůbec celkové vnímání světa beatníky je oslovuje,“ přemýšlí autor představení Jan Kunze.

Scénická koláž textů Ferlingetiho, Ginsberga, Kerouaca, Snydera, Corsa a také českých básníků Václava Hraběte, Inky Machulkové nebo Vladimíry Čerepkové ožily na jevišti také za doprovodu hudby.

„Literární text má vždycky dvě roviny: buď si ho čtete v knížce a pak je ta interpretace na vás, ale když tomu nerozumíte, tak vlastně ani nevíte, co v tom textu je,“ říká Kunze.

„My jsme se snažili poukázat na ty texty, ale zároveň jsme se snažili, ať tu fantazii necháme vlastně otevřenou, ať si v tom najde každý i to svoje,“ doplňuje jedna z účinkujících Anna Staníčková.

Učitelé mohli na chvíli přenechat vedení výuky literatury interpretům beatnických veršů. Nicméně v hodinách na ně budou navazovat.

„Mně se to moc líbilo a věřím, že i studentům. Určitě budeme o představení mluvit t v dalším semináři,“ říká Eliška Slovíková , učitelka z Mendelova gymnázia, která pásmo veršů sledovala z první řady.

Pásmo beatnických textů už si vyleschlo publikum v Ostravě a v Opavě. Teď se jeho protagonisté rozjedou také do dalších měst.

Silvestrovské oslavy ​ve Slezském divadle Opava

31.12. 21:00 - 17.12. 10:19
Opava, Slezské divadlo, Opava

TISKÁRNA GRAFICO s.r.o.
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu