Jam session s beatniky aneb literatura na jevišti

  • 5. prosince 2018,
  • 18:04,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Studenti gymnázia vyrazili na hodinu literatury do divadla. Během hodinového představení s názvem Jam session s beatniky se seznámili s poezií generace tzv. beatniků a doplnili si tak učivo k maturitě. V hledišti si verše vyposlechli se zájmem i ti, kteří by se do jejich čtení jen těžko pustili.

Reklama

Beatnická generace – látka z hodiny literatury, maturitní otázka i povinná četba…. A samozřejmě také hnutí, které vzniklo v polovině minulého století v Americe a vyznačovalo nonkonformním způsobem života. Namísto memorování těchto informací v lavicích vyrazili studenti do divadla.

Během několika desítek minut se mohli seznámit nejen s díly slavných autorů, ale také s filosofií a životem, který příslušníci beat generation vedli.

„Myslím, že ta beatnická poezie je z takových, které jsou mladým lidem hodně blízké. Nechybí tam večírky, láska, sex… a vůbec celkové vnímání světa beatníky je oslovuje,“ přemýšlí autor představení Jan Kunze.

Scénická koláž textů Ferlingetiho, Ginsberga, Kerouaca, Snydera, Corsa a také českých básníků Václava Hraběte, Inky Machulkové nebo Vladimíry Čerepkové ožily na jevišti také za doprovodu hudby.

„Literární text má vždycky dvě roviny: buď si ho čtete v knížce a pak je ta interpretace na vás, ale když tomu nerozumíte, tak vlastně ani nevíte, co v tom textu je,“ říká Kunze.

„My jsme se snažili poukázat na ty texty, ale zároveň jsme se snažili, ať tu fantazii necháme vlastně otevřenou, ať si v tom najde každý i to svoje,“ doplňuje jedna z účinkujících Anna Staníčková.

Učitelé mohli na chvíli přenechat vedení výuky literatury interpretům beatnických veršů. Nicméně v hodinách na ně budou navazovat.

„Mně se to moc líbilo a věřím, že i studentům. Určitě budeme o představení mluvit t v dalším semináři,“ říká Eliška Slovíková , učitelka z Mendelova gymnázia, která pásmo veršů sledovala z první řady.

Pásmo beatnických textů už si vyleschlo publikum v Ostravě a v Opavě. Teď se jeho protagonisté rozjedou také do dalších měst.

Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.07. 16:44
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 21.07. 16:44
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

HOTJET CZ s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu