Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Graffiti M. Škapy a divoká zvířata O. Paštékové

  • Opava,

Opavský dům umění vystavuje dílo představitele české graffiti scény Michala Škapy, jehož inspirací je především městská scenérie. Naopak do přírody míří malby slovenské umělkyně Oľgy Paštékové, fascinované životem divokých zvířat.

Michal Škapa začínal v 90. letech realizací uličních graffiti. Sprayerské začátky jsou už ale minulostí, teď se 41 letý umělec přesunul do ateliéru. Jeho výtvory se vyznačují výborným grafickým zpracováním. Na mnohých prezentuje vlastní písmo, které si vytvořil.

Na výstavě v opavském Domě umění najdeme také letmý odkaz na sérii inspirovanou automobilovými vraky, teď se ale Škapa soustředí na město, ať reálné nebo to, které vzniklo v jeho fantazii. Cestu městem připomíná také výstava.

„Celá expozice je míněna jako parafráze města. Na různých místech se vám objevují různé průhledy, obrazy, přiblížil kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

To díla slovenské malířky Oľgy Paštékové, která svými obrazy vyplnila další část Domu umění, odkazují jednoznačně k přírodě. Obrazy malované na překližku v sobě ukrývají divoké šelmy. Na prvních obrazech jasně dominoval vlk, pak začala Paštéková přidávat i další zvířata třeba medvěda, lišku, jestřába nebo rysa.

„Ja tam prechádzam od malby cez vyrývanie, vyškrabávanie, vrstvenie, vtlačené farby do vyryté krezby, lebo opalovanie plamenometom,“ popisuje malířka.

Obrazy Oľgy Paštékové jsou zavěšené v atriu a díky tomu, se můžete proplétat spletí dravců a temných lesních koutů.

Díla Oľgy Paštékové i Michala Škapy můžete v opavském Domě umění vidět až do 5. ledna.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků