Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výroba štítů pokračuje, po "ajťácích" převzali štafetu studenti

  • Opava,

Dobrovolníci z iniciativy Lidé pro lidi byli zřejmě jedněmi z prvních v našem kraji, kteří začali vyrábět a distribuovat ochranné štíty. Teď ale nastal čas, aby se znovu vrátili do práce. A protože je těchto ochranných pomůcek stále nedostatek, začali s výrobou pomáhat studenti.

S nápadem vyrábět celoobličejové štíty přišli zaměstnanci jedné opavské IT firmy už v březnu, kdy ochranných pomůcek bylo žalostně málo. Programátoři sice měli nařízenou práci doma, ovšem namísto toho tiskli na 3D lískárnách komponenty pro výrobu štítů. Strhli i svého šéfa.

Jednoduše jsme se spojili a řekli jsme si, že teď je asi priorita nějde jinde. A tak začalo asi 15 našich zaměstnanců pracovat výhradně pro komunitu,“ říká výkonný ředitel Internet Billboard Opava Michal Matula.

Iniciativa Lidé pro lidi začala brzy fungovat jako malá firma. K ajťákům přibyli i další dobrovolníci, kteří chtěli pomoci třeba s objednávkymi, zajišťování materiálu či distribucí. Pomáhá i Věra Palyzová, která dává dohromady jednotlivé části štítů doma u kuchyňského stolu:

„Dostanu zvlášť čelenku, vizor a podbradník – tyto díly se disinfikují a poté se kompletují. Nakonec se přidá gumička,“ popisuje.

Většina dobrovolníků nyní znovu nastupuje do práce. Aby se ale výroba ochranných štítů nezastavila, přidali se studenti, kteří zatím do školy nemusí.

„Měla jsem pocit, že jsem v této složité době ještě s ničím nepomohla, tak jsem tady,“ řekla nám jedna ze studentek Slezského gymnázia.

Poptávka po ochranných štítech stále neklesá. Po zdravotnícich, policistech nebo pečovatelích je teď potřebují třeba knihovníci nebo učitelé.

„V této chvíli máme už pro 900 štítů odběratele, a to předveším z opavských škol,“ zdůraznil jeden z dobrovolníků iniciativy Lidé pro lidi a zároveň učitel na Slezském gymnáziu Radim Frič, který spolupráci se studenty koordinuje.

Dobrovolníci z iniciativy Lidé pro lidi díky sponzorům vyrobili víc jak 4000 štítů, které zdarma rozvezli po celé republice. V Moravskoslezském kraji byli zřejmě prvními, kteří se do výroby těchto ochranných pomůcek pustili.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBOHEMIA MARTEN CORPORATION a.s. - Lidl Kravaře
Kravaře
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 23 000 Kč/měsíc

Detail