Noclehárna pro muže bývá v zimě nabitá k prasknutí: většina z 18 postelí je v tomto ročním období obsazená. Poschoďové palandy byly dříve vedle sebe umístěné tak, že mezi nimi téměř nebylo možné projít. Nyní to je jinak: k jednomu pokoji přibyl druhý a sem se přesunuly některé postele.
Radovan Vícha, terénní pracovník, Armáda spásy Opava: "Původně v těchto prostorách byla kancelář. Nyní po rekonstrukci tady vzniklo 6 míst, které nenavýšily kapacitu. Ta zůstává stejná -18 uživatelů.“
Větší komfort teď mají k dispozici také ženy. Další místnost pro přespání pro ně vznikla namísto pracovny s počítačem, který je teď mají klientky k dispozici na chodbě. Snížil se počet poschoďových postelí. Ty byly problémem pro starší či nemocné.
Martina Řečková, vedoucí sociálních služeb, Armáda spásy Opava: „Vzhledem k tomu, že v jedné místnosti spalo 7 žen, to soukromí tam nebylo. Tak jsme se rozhodli noclehárnu rozdělit na dvě ložnice, takže kapacita zůstala zachována. Ale v jedné ložnici je 5 a ve druhé 2 ženy.“
Tuto noclehárnu využívá pravidelně během roku asi třicítka žen. Pro mnohé je to první azyl poté, co jsou propuštěny z psychiatrické léčebny či z věznice.
Sehnat si vlastní bydlení není v Opavě jednoduché. Fond obecních bytů je poměrně nízký, tvoří asi 4% ze všech bytů ve městě. Sociálních bytů je z tohoto 112.
Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Opava patří na chvost v kraji v počtu městských bytů, které by měly sloužit občanům ve znevýhodněné situaci, ale i občanům, kteří nejsou schopni dosáhnout na své vlastní bydlení.“
Podle
průzkumu, který před lety prováděla Armáda spásy, žije v
Opavě asi osmdesát lidí bez domova. Kapacity v noclehárnách
zatím pokrývají jejich potřeby. Takže s navyšováním míst pro
jednorázové přespání zatím nezisková organizace nepočítá.