Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kultura se stěhuje na sociální sítě, organizátoři chystají dál výstavy, které zatím nemůže nikdo živě vidět

  • Opava,

Umění se stěhuje na sociální sítě. Je to totiž jediná možnost, jak jej lidem zprostředkovat. V souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru totiž vláda před měsícem všechny kulturní akce zrušila. Opavská kulturní organizace teď otevřela dvě výstavy, které teď mohou zájemci shlédnout ve video sestřizích.

V prostorách Domu umění se chystá výstava věnována 30. výročí založení ostravské střední umělecké školy, která představuje své nejslavnější žáky. K instalaci se chystají monumentální plátna Jakuba Špaňhela. Kvůli vládním nařízením je ale teď nikdo vidět nemůže. A tak je pro zájemce zachytí oko kamery.

Dominik Beneš, dramaturg kulturních akcí, OKO:  "Vytváříme videoreporty a tímto způsobem se snažíme se současnou situací nějak popasovat a umění návštěvníkům zpřístupnit."

Několika metrová plátna zobrazují budovy cenrálních bank třeba v Česku, Rusku nebo Číně. Autor na ně pohlíží nejen jako na architektonicky zajímavé objekty, ale také jako na instituce, které vytyčují směr státu, společnosti.

Jan Kudrna, kurátor: „Tyto instituce ovlivňují běžný život dané země. Podobně jako to bylo ve vztahu ke katolické církvi ve v 16 – 17. stol.“

Naopak výstava fotografií Dalibora Gregora v Obecním domě věnovaná starému zvyku z jihu Moravy, Jízdě králů, už má vernisáž bez diváků za sebou. A video, ve kterém si ji mohou zájemci prohlédnout, se teď chystají organizátoři na umístit na web.  Na výstavu zve originální vyvolávačka, tedy krátká veršovánka, kterou při Jízdě králů jezdci vykřikují na přihlížející.

Hýlom, hýlom. Zveme vás na výstavu, jízda králů navštívila Opavu. Dovnitř ale není možné jíti, najdete vše na sociální síti. Hýlom, hýlom.“
Dalibor Gregor, fotograf:  " Já se snažím na fotografiích zachycovat detaily. Jízda králů je typická tím, že jsou nádherně ozdobeni koně, jezdci jsou v krojích a všude jsou nádherné barvy.“

Opavský rodák Dalibor Gregor fotil např. také v Kunovicích, kam tento dávný zvyk láká tisíce návštěvníků.

Milan Stašek, praporečník jízdy králů v Kunovicích: "Královskou jízdu tvoří v Kunovicích 28 jezdců. Všichni mají vyzdobené koně. V čele jede praporečník."

Výstava je prozatím tedy k vidění pouze ve virtuálním světě. Jakmile se podmínky pro navštěvování kulturních akcí uvolní, bude přístupná návštěvníkům.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy