Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skladatel Arnošt Rychlý má v Opavě pamětní desku

  • Opava,

V letošním roce uplynulo 120 let od narození hudebního skladatele, pedagoga a sbormistra Arnošta Rychlého. Tento opavský rodák se proslavil zhudebňováním veršů Petra Bezruče. Dům, ve kterém žil, připomíná nyní nově pamětní deska.

video: TV Polar

V tomto domě na Liliové ulici v Opavě prožil Arnošt Rychlý víc jak dvacet let svého života. Z okna nejvyšším patře bylo často slyšet piano a jeho školený hlas. Takto vypadala jeho pracovna, ve které přijímal návštěvy, cvičil i komponoval. Rychlého uchvátila tvorba Petra Bezruče. Na slova jeho básní složil víc jak 50 skladeb.

Tomáš Elis, vnuk A. Rychlého: „Dědeček byl vždycky velmi rád, když jsem mu pomáhal s melodramy. Četl jsem Bezručovy verše a on začal nahazovat první tóny skladeb.“

Život Arnošta Rychlého v tomto domě připomíná nyní pamětní deska. Její slavnostní uvedení v život bylo plánováno už na květen, kdy se skladatel před 120 lety narodil. Vše zdržela nařízená epidemická opatření.

V reliéfu je část rukopisu, který zachytil Rychlého oblíbené krédo: „Komu jest umění životem, toho život je velkým uměním.“ Sochař vytvořil reliéf podle fotografie.

Daniel Klose, sochař: „Vybrali jsme fotografii , na které je A. Rychlý v klobouku, v šále. Tou šálou jsem pak mohl propojit kamennou desku s reliéfem.“

Arnošt Rychlý zůstal celý život věrný učitelskému povolání, hudbě a aktivně se podílel na tvorbě opavské kultury. Řídil několik pěveckých sborů, pro které upravoval party a spolupracoval se Slezským divadlem.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea: „Já osobně v něm vidím především kontinuitu kulturního života meziválečné Opavy, která v určitém omezeném měřítku pokračovala i v letech po II. světové válce.“

Po druhé světové válce, jejíž následky byly v Opavě zničující, se Rychlý výrazně podílel na obnově kulturního a společenského života.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy