Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí výtvarníci ozdobili v Opavě veřejný prostor

  • Opava,

Opava ožila nápady žáků základní umělecké školy, kteří v rámci letního workshopu vytvořili na několika místech zajímavé instalace. Nevyužitou budovu Slezanky v centru města ozdobili květinami. V parku přibyla zvláštní lavička i pódium. Skateboardistům udělala radost nájezdová rampa. O Letní škole architektury řekne více architekt a učitel Michal Poláš.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:  Některá místa v Opavě nyní zdobí práce studentů, kteří se jimi snažili oživit veřejný prostor. Který z těch návrhů se podle vás nejvíce povedl?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Nemohu říci, že by se některý návrh vymykal. Každý student to pojmul v rámci svých sil, které tomu obětoval a volnému času, který tomu dal. Všechny ty návrhy obstály na místě, kde byly zasazeny.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Podle jakého klíče jste vybírali veřejná prostranství, která by potřebovala dotvořit?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Někdy si vybrali místo a pak hledali, co tam bude. Jako třeba scate box pod Slezankou, který se umístil do prostoru. Naopak u projektu pódia, které vzniklo u Kostela sv. Janů, to bylo tak, že bylo nejprve vybráno místo a teprve potom jsme hledali formu, co zde vlastně vytvořit.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Většina realizací vznikla během týdenní Letní školy architektury, kterou spolu se ZUŠ v Opavě pořádal také spolek Za Opavu. Projekty jste začali chystat ale mnohem dříve.Co se během přípravy a pak realizace autoři projektů naučili?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Já doufám, že se toho naučili hodně. Především vnímat okolí, do kterého vstupují svým záměrem. Také se naučili houževnatosti, dotáhnout věc od základní myšlenky do konce. Někteří zpočátku ani nevěřili, že se jejich projekt zrealizuje.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak dlouho se budou moci Opavané těšit např. z posezení u Ptačího vrhu nebo z rozkvetlého sloupu u Slezanky? Počítáte s tím, že by mohla studentská tvorba ve veřejném prostoru zůstat natrvalo?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Tím horizontem jsou zejm. Dny architektury pořádané spolkem SAM na podzim, kde bychom chtěli jednotlivá díla odprezentovat samotnými autory. A doufám, že některé věci se osvědčí a Opavanům se zalíbí natolik, že na místě zůstanou i déle.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy