Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy, které zničilo jmelí, dostaly druhou šanci

  • Opava,

Víc jak 400 metrů krychlových dřeva zůstalo ze stromů, které musely být v Opavě pokácené kvůli zasažení jmelím. Tento parazit způsobil v mnohých případech jejich úplně uschnutí. Dřevo z mohutných lip a javorů teď našlo svoje využití třeba na dětských hřištích nebo také jako úkryt pro živočichy. Nejkvalitnější kusy pak opracují řezbáři na chystaném sympoziu.

Letos v zimě se Opava pustila do boje se jmelím. Tento parazit zničil pětistovku stromů. Některé arboristé ořezali, jiné museli pokácet, protože jejich kmeny byly prohnilé. Po ošetření stromů zůstalo víc jak 400 kubíků dřeva. To nekvalitní bylo určeno na palivové dříví.

Michal Jedlička (KDU – ČSL), náměstek primátora Opavy: „Ty pěkné stromy jsme se rozhodli věnovat soukromému sektoru. Měli jsme také dotazy z místních škol a školek, tak i jim jsme darovali dřevo k využití na výrobu mobiliáře v jejich zahradách.“

Část dřeva už dělá radost dětem ve Vršovicích u Raduně, kde si mohou pohrát u vyřezané sovy či domečku. Vykácené opavské stromy poskytují také úkryt drobným živočichům, kteří žijí v biotopu Kozmických ptačích luk. A na dřevěných špalcích mohou trénovat zdatnost nejmenší děti na hřišti v centru Opavy.

obyvatelka Opavy: „Mně se to líbí moc. Já si myslím, že děti si v tom najdou, co potřebují. Je dobře, že to tady je.“
obyvatelka Opavy: „Asi je to zajímavé i pro broučky. Líbí se nám, že staré dřevo našlo využití.“

Další materiál se uplatnil také na zahradách opavských základních a mateřských škol, kde doplnil stávající herní mobiliář.

To nejkvalitnější lipové a javorové dřevo je nyní uskladněno a čeká na své využití. Na tuto hromadu ale přibudou ještě další kmeny. Přestože arboristé udělali masivní zásah do zelených ploch ve městě, boj se jmelím ještě neustal.

Zuzana Dočkalová, odb. životního prostředí, Magistrát města Opava: „Ošetřování dřevin není konečné. Jmelí se na stromy vrací. Už v okamžiku, kdy jsme realizovali tu první fázi,  tak jsme zjistili, že min. na  stovce stromů v Městských sadech se vyskytuje další jmelí.“

Zhruba dvacítka z nich bude muset být pokácena. Ale je tady šance, že se do veřejného prostoru opět vrátí, a to v opracované podobě. S vytěženým dřevem totiž budou pracovat účastníci sochařského sympozia, které se chystá na rok 2024.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy